آموزش ماساژ

ماساژ فول بادی چیست؟ معرفی بهترین ماساژها برای کل بدن

وقتی که زندگی پر از استرس و کارهای روزمره است، همه ما به دنبال راهی برای رفع خستگی، کاهش تنش و بهبود روحیه خود هستیم. در این راستا، ماساژ فول بادی که با نام ماساژ تمام بدن نیز شناخته می‌شود، یک تجربه جذاب و آرامش بخش برای شما است. در این نوع ماساژ تکنیک‌های متنوعی برای لمس و فشار به قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌شود که در نهایت باعث ایجاد نوعی تعادل و هارمونی بین جسم و روح می‌شود. در این مطلب از مرکز مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم شما را با ماساژ فول بادی آشنا می‌کنیم.

منظور از ماساژ فول بادی چیست؟

 

ماساژ فول بادی (full body massage) اصطلاحی است که برای ماساژ کل بدن به کار برده می‌شود. فول بادی شامل کل بدن می‌شود و به موجب آن ماساژ درمانگر کل بدن مشتری را در طول جلسه ماساژ درمانی ماساژ می‌دهد خدمات یک مرکز ماساژ فول بادی تهران یا همان ماساژ کل بدن معمولا شامل ماساژ بازوها، دست‌ها و پاها، گردن، پشت، شکم و باسن می‌باشد. همینطور ممکن است ناحیه اطراف سینه‌ها (نه خود سینه‌ها) ماساژ داده شود. البته اگر نمی‌خواهید تا در طول جلسه ماساژ ناحیه سینه یا باسن یا هر بخش دیگری از بدن‌تان لمس شود، می‌توانید از قبل به درمانگرتان اطلاع دهید.

به طور کلی ماساژ فول بادی حدودا 60 دقیقه طول می‌کشد و حداقل زمانی است که برای ماساژ تمام نواحی اصلی بدن از جمله سر، گردن، پشت، شانه‌ها، پاها، بازوها و دست‌ها نیاز است. اصولا جلسات ماساژ درمانی معمولا با دراز کشیدن روی شکم و با تمرکز ماساژ درمانگر بر روی پشت فرد شروع می‌شود و سپس به سمت پاها می‌رود. پس از آن فرد به پشت می‌چرخد تا درمانگر بر روی نواحی جلویی بدن تمرکز کند.

اگرچه هر نوع ماساژی می‌تواند بهبودی در رفاه و آرامش ما به ارمغان بیاورد، اما ماساژ فول بادی به علت پوشش گسترده‌ای که به تمام قسمت‌های بدن می‌دهد، می‌تواند نتایج بیشتری در بهبود حالت جسمی و ذهنی ما داشته باشد؛ به این ترتیب می‌توان گفت که از برخی جهات و از جنبه مزایا، ماساژ بادی شبیه به ماساژ اروتیک است.

 

 

فواید ماساژ فول بادی

فواید ماساژ فول بادی کدام هستند؟

مطمئنا یکی از مشهورترین فواید ماساژ فول بادی، آرامش عمیق و تسکین درد بدن است. با این حال مزایای سلامتی ماساژ فول بادی فقط محدود به این دو مورد نیست و تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ کل بدن در مدیریت موارد زیر نیز موثر است.

باعث تازه شدن پوست می‌شود

یکی از مزایای مهم ماساژ کل بدن برای پوست افراد است. به این ترتیب که اصطکاک جزئی میان دست‌های ماساژور و بدن شما به همراه لوسیون و روغن ماساژ، باعث لایه‌برداری ملایم پوست‌تان می‌شود و پوست تازه‌ای برای شما به همراه خواهد داشت.

باعث آرامش سیستم عصبی می‌شود

با ماساژ فول بادی سیستم عصبی بدن شما نیز وارد فاز “استراحت و آرامش” می‌شود. در صورتی که درد و تنش را در مناطقی از بدن‌تان احساس می‌کنید، ممکن است این درد ناشی از سفت شدن عضله و فشار روی اعصاب این ناحیه باشد که خوشبختانه ماساژ می‌تواند آن را تسکین دهد. ضمنا سیستم عصبی آرام باعث می‌شود که تولید هورمون متعادل گردد.

همچنین همینطور تولید هورمون‌های استرس مانند کورتیکواستروئیدها کاهش پیدا می‌کند و در عین حال تولید هورمون‌هایی مانند اندورفین افزایش می‌یابد. علاوه بر این هورمون‌هایی که چرخه‌ خواب و بیداری، چرخه‌های قاعدگی، سلول‌های ایمنی، قند خون و حتی میزان غذایی که می‌خورید را تنظیم می‌کنند، همگی به آرامشی که با ماساژ کل بدن ایجاد می‌شود، واکنشی مثبت نشان می‌دهند.

 

ماساژ سنگ داغ

فواید اسکلتی عضلانی ماساژ کل بدن

ماهیچه‌های شما همانند اسفنج هستند زمانی که منقبض می‌شوند، خون و مایع لنفاوی فشرده می‌شوند و هنگامی که شل می‌شوند، خون تازه وارد می‌شود و مواد مغذی، اکسیژن و سلول‌های ایمنی تازه را به همراه می‌آورد. ماسور شما همچنین ممکن است حرکات کششی و دامنه حرکتی را در ماساژ شما بگنجاند تا مفاصل را به حرکت در می آورد و تنش مفیدی را روی عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های شما ایجاد کند.

سم زدایی لنفاوی در ماساژ فول بادی

سیستم لنفاوی به منظور متعادل کردن مایعات و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما بسیار مهم است. رگ‌های لنفاوی موازی با رگ‌های خونی در سراسر بدن شما حضور دارند و گروه‌های بزرگی از غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل و کشاله ران  شما یافت می‌شود. همانطور که ماساژدرمانگر شما روی جریان خون ماهیچه و بافت شما کار می‌کند، سیستم لنفاوی را نیز تخلیه می‌کند.

 

بهبود تامین خون استخوان

بهبود تامین خون استخوان

آیا می‌دانستید استخوان‌های شما نیز دارای خون هستند و مزایایی مشابه عضلات را از ماساژ کل بدن دریافت می‌کنند؟ جریان خون مناسب کلسیم و سایر مواد معدنی را به استخوان‌های شما می‌آورد تا از استحکام و عملکرد آن‌ها حمایت کند. به همین خاطر می‌توان گفت که ماساژ سیستم اسکلتی شما را نیز تقویت می‌کند.

 

تامین سلامت سیستم قلبی عروقی

ماساژ فول بادی برای سلامت قلب شما نیز مفید است و می‌تواند به بهبود جریان خون و رساندن اکسیژن به همه اندام‌ها کمک کند و همینطور کل سیستم قلبی عروقی شما آرام کند و گردش خون در سراسر بدن شما را بهبود بخشد. همینطور با آرام کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک می‌تواند به تنظیم فشار خون و ضربان قلب کمک شایانی کند.

سلامت دستگاه گوارش

ماساژ فول بادی می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر چگونگی پردازش غذا و مواد مغذی بدن شما داشته باشد. توجه کنید که استرس بر سیستم گوارشی تاثیر دارد. به این ترتیب ماساژ با بهبود سیستم عصبی پاراسمپاتیک، هضم شما را تنظیم می‌کند و مواد شیمیایی مورد نیاز مانند بزاق، شیره معده و انسولین را تولید می‌کند. همینطور پریستالسیس را تحریک می‌کند که غذا را در روده‌های شما حرکت ‌دهد. حال که متوجه شدید ماساژ فول بادی چیست و چه فوایدی دارد، می‌توانیم رایج‌ترین و محبوب‌ترین ماساژها برای کل بدن را معرفی کنیم.

رایج‌ترین ماساژها برای ماساژ کل بدن

به طور معمول مراکز ماساژ درمانی و اسپاها طیف گسترده‌ای از انواع ماساژ را ارائه می‌دهند. به طور کلی می‌توان گف رایج‌ترین ماساژها عبارتند از ماساژ سوئدی، ماساژ بافت عمیق، ماساژ سنگ داغ و ماساژ شیاتسو. ما در ادامه این قسمت در مورد هر یکی از انواع ماساژ فول بادی توضیح داده‌ایم.

 

 

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی از محبوب‌ترین انواع ماساژ کل بدن است

ماساژ سوئدی را می‌توان یکی از محبوب‌ترین انواع ماساژ فول بادی دانست که عمدتا بر گرم کردن بافت عضلانی و رهایی از تنش تمرکز دارد. این نوع ماساژ به منظور انرژی بخشیدن به بدن و بهبود سلامت کلی انجام می‌شود و با دستکاری بافت‌های نرم بدن آرامش را در جسم و روح شخص جاری می‌کند. در واقع می‌توان اینطور گفت که ماساژ سوئدی پایه و اساس بسیاری از روش‌های ماساژ غربی مانند ماساژ طب فشاری، ماساژ آروماتراپی و رفلکسولوژی است.

ماساژ بافت عمیق شباهت زیادی به ماساژ سوئدی دارد

ماساژ بافت عمیق بسیار شبیه به ماساژ سوئدی است، اما فشار عمیق‌تری را اعمال می‌کند. در حقیقت این ماساژ بسیاری از تکنیک‌های ماساژ سوئدی را تقلید می‌کند اما با فشار و شدت بالاتر. این نوع ماساژ عمیق‌ترین لایه‌های ماهیچه و بافت‌های اطراف آن را مورد هدف قرار داده و آن‌ها را به آرامش دعوت می‌کند؛ به همین خاطر، برای افرادی که از دردهای مزمن یا آسیب‌های ورزشی رنج می‌برند، بسیار مفید است.

یکی از متداول‌ترین انواع ماساژ فول بادی، سنگ داغ است

در ماساژ سنگ داغ به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های ماساژ کل بدن از سنگ‌هایی داغ و صاف به منظور ماساژ استفاده می‌کنند. روش انجام آن هم به این شکل است که سنگ‌های داغی در امتداد بدن شخص قرار گرفته تا ماهیچه‌های سفت را شل کرده و تمامی تنش‌های عضلانی را کاهش دهد. سنگ‌های مورد استفاده برای این تکنیک ماساژ بادی، مملو از آهن هستند و نقش موثری در تسکین بسیاری از مشکلات جسمی دارند. در ضمن باید اشاره کنیم که سنگ‌های بازالت صاف هستند و می‌توانند گرما را برای مدت زمان طولانی‎‌تری حفظ کنند. بعد از اینکه سنگ‌ها عضلات شما را گرم کردند، ماسور فرایند ماساژ را آغاز می‌کند.

ماساژ شیاتسو با هدف کاهش تنش جسمی و بهبود گردش خون

نوع دیگر از ماساژهای بادی، شیاتسو است که در آن ماسور از دستان، انگشتان، پاها و دیگر بخش‌های بدن با هدف اعمال فشار مستقیم بر روی نقاط یا کانال‌های مختلف بدن استفاده می‌کند. هدف از انجام این ماساژ اعمال کردن فشار به نواحی خاصی از بدن برای کمک به فرایند درمان بیماری‌ها و همینطور اصلاح کردن عدم تعادل انرژی در بدن افراد است.

متخصصان بر این باورند که ماساژ شیاتسو برای موارد زیر کاربرد دارد:

  • کاهش تنش
  • بهبود گردش خون
  • سم‌زدایی از سیستم لنفاوی

 

 

جلسات ماساژ فول بادی

جلسات ماساژ فول بادی معمولا چقدر طول می‌کشند؟

به طور کلی باید بگوییم که مدت زمان برگزاری جلسات ماساژ کل بدن تا حدی بسیاری به شما و همینطور نیازهایتان بستگی خواهد داشت. به طور میانگین، این نوع از ماساژ بدن در حدود یک ساعت طول می‌کشد. با این وجود بعضی از امراکز ماساژهای کوتاه‌تری را به مراجعان ارائه داده و صرفا ناحیه خاصی را از بدن را هدف کار خود قرار می‌دهند. این احتمال هم وجود دارد که سایر مراکز ماساژ درمانی جلسات ماساژ طولانی‌تری را به منظور حل مشکلات شدید‌تر ارائه کنند.

 

 

ماساژ فول بادی برای چه افرادی مناسب است؟

تقریبا می‌توان گفت که تمامی افراد کاندیدا و واجد شرایط به منظور دریافت ماساژ کل بدن می‌باشند مگر اینکه در مواردی پزشک شخص را از انجام این ماساژ منع کرده باشد. اصولا هیچ گونه محدودیت سنی و وزنی برای دریافت ماساژ بادی وجود ندارد. زنان باردار نمی‌توانند در سه ماهه ابتدایی خود دوران بارداری خود ماساژ دریافت کنند چرا که در این بازه زمانی احتمال سقط شدن جنین بسیار بالا است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر از دارویی به خصوصی استفاده می‌کنید، از انجام این ماساژ خودداری کنید.

 

ماساژ بادی

چطور می‌توانیم برای ماساژ بادی آماده شویم؟

در صورتی که برای اولین بار است که می‌خواهید ماساژ کل بدن را تجربه کنید، در این بخش نکاتی را به منظور آماده‌سازی به شما خواهیم گفت. اولین اقدامی که باید برای آماده شدن این نوع از ماساژ انجام بدهید، دوش گرفتن است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از آمدن ماسور یک دوش سریع بگیرید. با این کار ماساژ هم برای ماسور و هم برای مراجعه‌کننده بهتر می‌شود.

مزیت دوم دوش گرفتن قبل از انجام ماساژ کل بدن این است که جریان خون به ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد. به این ترتیب تاثیرات مثبت ماساژ فول بادی می‌توانند بهتر خود را نشان دهند. نکته بعدی این است که باید حتما قبل و بعد از این نوع ماساژ بدن خود را هیدراته کنید. انجام این کار باعث می‌شود عضلات شما آرام و انعطاف‌پذیر باقی بمانند و در طول جلسه انرژی بیشتری داشته باشید. به این منظور می‌توانید مقداری آب یا چای گیاهی بنوشید.

 

جمع‌بندی

ماساژ فول بادی یا ماساژ تمام بدن، نوعی روش ماساژ است که تمام قسمت‌های بدن را شامل می‌شود و برای بهبود رفع خستگی، کاهش تنش و ایجاد روحیه و آرامش کاربرد دارد. اگر برای اولین بار است که می‌خواهید ماساژ فول بادی را تجربه کنید، توصیه می‌کنیم حتما به یک مرکز ماساژ معتبر  و مدرن مراجعه کنید تا تجربه بی‌نظیری از این ماساژ داشته باشید. مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم یک مرکز مدرن ماساژ در کشور است که با بهره‌مندی از ماسورهایی کاملا حرفه‌ای برترین خدمات را در زمینه ماساژ کل بدن به تمامی مراجعان ارائه می‌کند.

منبع
pinluacupuncturespatheory

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا