آموزش ماساژ

چند نوع ماساژ داریم؟ معرفی انواع ماساژ

ماساژ به‌معنای استفاده از قدرت دست‌ها و انگشتان برای ورز دادن و مالش بخش‌های مختلف بدن است که توسط افراد ماهر انجام می‌شود. به فردی که این کار را انجام می‌دهد، متخصص ماساژ درمانی می‌گویند. اما برای اجرای ماساژ سبک‌های متنوعی وجود دارند که برخی از آن‌ها دارای پیشینه‌ای بسیار طولانی در فرهنگ‌های کهن هستند. شناخت انواع ماساژ به‌معنای آشنایی با سبک اجرا، مزایا و اهداف درمانی آن‌ها است؛ بنابراین با این آگاهی بهتر می‌توانید در مورد انتخاب نوع ماساژ تصمیم بگیرید. در این مطلب برخی از رایج‌ترین انواع ماساژ را با هم بررسی می‌کنیم.

ماساژ سوئدی؛ یکی از انواع ملایم ماساژ

ماساژ سوئدی

اگر تابه‌حال ماساژ را تجربه نکرده‌اید یا فردی حساس به لمس شدن هستید، ماساژ سوئدی گزینه‌ای مناسب برای شما است. ماساژ درمانگر در این روش از 5 تکنیک استفاده می‌کند که عبارتند از: مالش، نوازش، ورز دادن، ضربه زدن و ارتعاش. این ماساژ همچنین تمام بدن را دربرمی‌گیرد و برای انجام آن باید بر روی شکم دراز بکشید. جلسات ماساژ سوئدی ممکن است بیش از یک ساعت نیز طول بکشند.

برخی از مزایا و ویژگی‌های ماساژ سوئدی را با هم مرور می‌کنیم:

 1. نرمش گره‌های بدنی
 2. جابه‌جا کردن لخته‌های کوچک خون در رگ‌ها
 3. استفاده از تکنیک‌هایی برای نرمش مفاصل منفعل
 4. کاهش اضطراب و مفید برای افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر
 5. کاهش تنش‌های عضلانی

فوائد ماساژ سوئدی تنها به این موارد ختم نمی‌شود. برای مثال این ماساژ با افزایش میزان ترشح هورمون‌های سروتونین، اکسی توسین و دوپامین احساس مثبتی را در شما ایجاد می‌کند که شامل شادی و کاهش استرس می‌باشد. از این ماساژ همچنین برای کاهش دردهای مزمن، دردهای عضلانی، سردرد و کمردرد نیز استفاده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های دیگر این ماساژ این است که در ابتدا و انتهای جلسه از روشی به نام اِفلوراژ (Effleurage) برای گرم کردن بدن استفاده می‌شود که شامل ضربات دایره‌ای یا مالش دادن آرام با دست می‌شود. افلوراژ دارای دو نوع سطحی و عمیق است و انتخاب آن بستگی به شرایط فردی است که ماساژ را دریافت می‌کند.

 

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو؛ یکی از انواع ماساژ محبوب در خاور دور

ماساژ شیاتسو یکی از یادگارهای طب سنتی کشور ژاپن است. این ماساژ گزینه‌ای عالی برای رسیدن به آرامش ذهنی، تعادل درونی و سلامتی جسمی است. طب سنتی ژاپنی به جریان انرژی در بدن برای تامین سلامتی و هماهنگی ذهن و بدن تاکید دارد. این انرژی در طب سنتی ژاپنی، چی (Qi) نامیده می‌شود. بنابراین در این نوع از ماساژ تلاش می‌شود تا با استفاده از فشار انگشتان، کف دست، آرنج و حتی زانو از انسداد جریان انرژی در بدن جلوگیری شود.

ماساژ شیاتسو نوعی کشش و نرمش غیر فعال برای بدن است. در این روش شما بر روی تخت یا بر روی تشکی روی زمین دراز می‌کشید و ماساژ توسط ماساژ درمانگر روی بدن شما اعمال می‌شود. این ماساژ همچنین مناسب افرادی است که با برهنه شدن کنار نمی‌آیند زیرا معمولا این نوع از ماساژ با پوشیدن لباس‌های راحت و سبک انجام می‌شود.

برخی از مزایای درمانی این ماساژ عبارتند از:

 • کاهش علائم آرتروز
 • تنظیم خواب
 • رفع مشکلات سیستم گوارش
 • کاهش اضطراب
 • کاهش درد ستون فقرات در بخش‌های کمر، پشت قفسه سینه و گردن
 • کاهش درد ناشی از قاعدگی
 • رفع سردرد
 • کاهش خستگی

 

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق؛ یک نوع ماساژ که برای همه مناسب نیست!

ماساژ بافت عمیق یکی از انواع محبوب ماساژ است که بیشتر از بافت‌های سطحی، بافت‌های عمیق و ماهیچه‌های زیر لایه سطحی را هدف قرار می‌دهد. از این نوع از ماساژ بیشتر برای کاهش دردهای مزمن و درمان آسیب‌های ورزشی استفاده می‌شود.

بر اساس یک تحقیق انجام شده در سال 2018 ماساژ بافت عمیق می‌تواند باعث افزایش دامنه حرکتی و همچنین کاهش دردهای مفصلی و عضلانی شود. برای مثال در یک تحقیق دیگر در سال 2017 افراد دچار بیماری اسپلوندیلیت آنکیلوزان که نوعی آرتریت است، با دریافت 10 جلسه ماساژ بافت عمیق، درد بسیار کمتری نسبت به افرادی داشتند که این ماساژ را دریافت نکرده بودند.

برخی از مزایای دیگر ماساژ بافت عمیق عبارتند از:

 1. سرعت بخشیدن به بهبودی کشیدگی و رگ به رگ به شدن عضلات
 2. کاهش دردهای عضلانی
 3. کاهش سفتی و خشکی مفاصل
 4. بهبود گردش خون
 5. کاهش تورم
 6. کاهش کمردرد ناشی از بارداری

با وجود همه مزایای بافت عمیق، محققان پیشنهاد کرده‌اند که افراد دارای برخی از شرایط خاص بهتر است از این ماساژ استفاده نکنند؛ این شرایط عبارتند از: افراد دارای آسیب‎های رشته‌های عصبی، افراد سالخورده، افراد دارای زخم‌ها یا بیماری‌های پوستی حاد، افراد دچار فتق دیسک کمر، افرادی که به تازگی دچار شکستگی استخوانی بوده‌اند.

 

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی با استفاده از روغن‌های گیاهی

یکی از انواع مشهور ماساژ، ماساژ آروماتراپی است. این نوع از ماساژ در واقع ترکیبی از برخی از انواع دیگر ماساژ مانند ماساژ سوئدی، ماساژ سنگ داغ و ماساژ بافت عمیق با استفاده از مزایای روغن‌های گیاهی معطر برای افزایش تاثیر ماساژ است. در این نوع از ماساژ ابتدا پوست بدن با این روغن‌ها پوشانده شده و مالش داده می‌شود. برخی از این روغن‌ها و عصاره‌های گیاهی عبارتند از:

 1. اسطوخودوس
 2. بابونه رومی
 3. زنجبیل
 4. ترنج
 5. چوب سدر
 6. اکالیپتوس
 7. لیمو

گاهی اوقات نیز در این روش، روغن گیاهی روی پوست اعمال نمی‌شود و فقط اتاق ماساژ با این عصاره‌ها معطر می‌شود. جالب است بدانید که در حدود 7 درصد از بزرگسالان در کشور آمریکا به‌طور مداوم این نوع از ماساژ را دریافت می‌کنند. هدف کلی ماساژ آروماتراپی بهبود سلامت جسمی و روانی است. برخی از مزایای این ماساژ نیز عبارتند از:

 • کاهش استرس‌های روزمره
 • کاهش علائم افسردگی
 • رفع حالت تهوع
 • تنظیم خواب
 • کاهش دردهای عضلانی
 • ماساژ سنگ داغ؛ تکنیکی با مزایای فراوان

ماساژ سنگ داغ نیز یکی از انواع ملایم ماساژ است که از آن برای رفع گرفتگی‌های عضلانی، کاهش درد و همچنین بهبود خلق و خو استفاده می‌شود. سنگ‌های مورد استفاده در این ماساژ یا از سنگ‌های رودخانه و یا از سنگ‌های آتشفشانی هستند. این سنگ‌ها باید دارای سطحی صیقلی باشند و بتوانند گرما در مدت زمانی طولانی در خود حفظ کنند.

پیش از انجام ماساژ، ماساژ درمانگر این سنگ‌ها را بر روی نوعی بخاری مخصوص تا دمای 45 الی 50 درجه سانتی‌گراد گرم می‌کند. این درجه حرارت به‌گونه‌ای است که پوست شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. اجرای این روش دارای تکنیک‌های مختلفی است که از طرف ماساژ تراپیست انتخاب می‌شود. برای مثال ماساژ تراپیست ممکن است سنگ‌ها را در طول برخی از عضلات بدن یا روی برخی از نقاط انرژی بدن قرار دهد.

برخی از مزایای درمانی این نوع از ماساژ را با هم مرور می‌کنیم:

 • کاهش درد کمر
 • کاهش اضطراب
 • رفع حالت تهوع
 • رفع علائم افسردگی
 • جوانسازی و افزایش درخشش پوست
 • کمک به تجربه خواب عمیق‌تر و آرام‌تر
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کاهش در آرتریت روماتوئید
 • کاهش علائم و دردهای ناشی از انواع سرطان

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی؛ ماساژ محبوب ورزشکاران

ماساژ ورزشی یکی از انواع پرکاربرد و البته تخصصی ماساژ است که اجرای آن بر هر ورزش با دیگر ورزش‌ها تفاوت دارد. در واقع در این نوع از ماساژ عضلات مورد استفاده در یک ورزش خاص، هدف قرار می‌گیرند. این ماساژ گزینه‌ای عالی برای ریکاوری بعد از تمرین‌های سنگین و رقابت‌های ورزشی و همچنین در زمان آمادگی برای این رقابت‌ها است. افزایش انعطاف‌پذیری و افزایش دامنه حرکتی عضلات نیز از دیگر اهداف ماساژ ورزشی است. همچنین تمامی ورزشکاران حرفه‌ای و آماتور می‌توانند از ماساژ ورزشی استفاده کنند.

ماساژ ورزشی برای اهداف غیر ورزشی نیز استفاده می‌شود. برای مثال برخی از تکنیک‌های این نوع از ماساژ قابل استفاده برای رفع علائم سندرم تونل کارپال هستند. نکته دیگر این‌که ماساژ ورزشی تکنیک‌های فراوانی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • افلوراژ (ماساژ ملایم و سطحی برای آماده کردن بدن و نرم کردن عضلات)
 • استفاده از تکنیک‌های ماساژ سوئدی
 • فشرده‌سازی عضلات
 • اصطکاک
 • ضربه‌زدن ریتمیک
 • ایجاد ارتعاش
 • کشش عضلات

ماساژ ورزشی همچنین فوائد فراوانی دارد که برخی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم: کاهش اسپاسم عضلانی، کاهش تنش‌های عضلانی، افزایش انعطاف‌پذیری بدن، افزایش آرامش، افزایش شادی و حس مثبت، تجربه خواب بهتر، افزایش دامنه حرکتی مفاصل، بهبود گردش خون و دفع سریع‌تر اسید لاکتیک برای ریکاوری بعد از ورزش‌های سنگین.

در زمان دریافت ماساژ ورزشی ممکن است اندکی احساس درد داشته باشید اما میزان درد نباید بیش از اندازه باشد و در این صورت حتما باید این موضوع را با ماساژ درمانگر در میان بگذارید. زیرا ممکن است دچار آسیب در زمان تمرین‌های ورزشی شده باشید.

جمع‌بندی

سبک‌های ماساژ بسیار پرشمار هستند و حتی برخی از محققان تعداد آن‌ها را تا بیش از 250 روش عنوان کرده‌اند. در عین حال انواع محبوب و رایج ماساژ دارای الگوهایی شناخته‌شده هستند و حتی مطالعات مختلفی درباره آن‌ها انجام شده است. از سوی دیگر برای ایجاد نتایج بهتر باید انواع ماساژ را در یک مجموعه تخصصی و با دریافت خدمات از ماساژ درمانگرانی حرفه‌ای و آموزش‌دیده تجربه کنید.

مجموعه حس ششم یکی از مراکز باسابقه ارائه خدمات ماساژ و همچنین برگزارکننده دوره‌های آموزش یوگا، مدیتیشن، فرم‌دهی و تناسب اندام و انواع خدمات دیگر برای بانوان و آقایان است. شما می‌توانید انواع این خدمات را در این مجموعه در شهر کرج و در محیطی مجهز و ایمن دریافت کنید. برای رزرو نوبت و ثبت نام در دوره‌های آموزشی حس ششم کافی است با همکاران ما در این مرکز تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا