آموزش ماساژ

ماساژ تایلندی یا تای چیست؟ تفاوت ماساژ تایلندی با دیگر ماساژها

ماساژ تایلندی با قدمت بیش از 2,500 سال ترکیبی از حرکات کششی، تکنیک‌های ماساژ و طب چینی است. به طور کلی ماساژ تایلندی فرمی از بازیابی جسم به شمار می‌رود که با فعالیت‌های ورزشی معمول یا مدیتیشن تفاوت دارد. این ماساژ برخلاف انواع غربی با لباس انجام می‌شود؛ فرد روی زمین دراز می‌کشد و ماسور با تکنیک‌های کششی و فشاری اقدام به از بین بردن تنش و افزایش گردش خون و انعطاف‌پذیری مفاصل و عضلات گوناگون می‌کند. در این مطلب با ماساژ تایلندی یا ماساژ تای و تفاوت آن با دیگر انواع ماساژ آشنا می‌شویم.

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ یا یوگا-ماساژ تای بدون استفاده از روغن انجام می‌شود و خبری از مالش یا ورز دادن‌های معمولی عضلات نیست. ماسور ماساژ تایلندی به شما کمک می‌کند تا با انجام حرکات کششی و یوگا خستگی و تنش‌های جسمی را برطرف کنید. برای این منظور ماسور با استفاده از دستان، آرنج، بازوها و پای خود به شما در این مسیر کمک می‌کند. هر جلسه ماساژ تای معمولا 90 دقیقه زمان می‌برد و در طول این مدت ماسور بر پاکسازی مسیرهای انرژی درونی با کمک حرکات کششی تمرکز می‌کند.

به طور کلی ماساژ تایلندی سرشار از مولفه‌های معنوی بودیسم است و هدف آن انتقال انرژی درونی در تمای اندام‌ها و سیستم‌های بدن، با هدف افزایش سلامتی، است. این ویژگی‌ را نمی‌توان در ماساژ سوئدی یا دیگر تکنیک‌های ماساژ غربی پیدا کرد. در ماساژ تایلندی برخلاف دیگر روش‌ها فرد بر روی زمین دراز می‌کشد و لباس‌های گشاد بر تن دارد.

 

تفاوت ماساژ تایلندی با دیگر انواع ماساژها

تفاوت ماساژ تایلندی با دیگر انواع ماساژها

ماساژ تایلندی دارای تفاوت‌های ساختاری و عرفانی با دیگر روش‌های ماساژ معمول و غربی است. در این تکنیک دیگر خبری از تحت‌های مخصوص و روغن‌های گوناگون ماساژ نیست، بلکه فرد بر روی زمین و زیرانداز معمولی دراز می‌کشد و بدون خارج کردن لباس‌ها ماساژ را دریافت می‌کند. تفاوت دیگر به تکنیک‌های ماسور مربوط می‌شود. در ماساژهای غربی و معمولی ماسور تنها از انگشتان دست، کف دست و آرنج خود استفاده می‌کند، اما در ماساژ تایلندی نتنها فشار وارد شده بر اندام‌ها و نواحی مختلف بدن بیشتر است، بلکه ماسور از پا و زانوهای خود نیز در بخش‌هایی از پروسه ماساژ استفاده می‌کند.

تفاوت دیگر ماساژ تایلندی به چگونگی تمرین و نرمش ماهیچه‌ها و عضلات مربوط می‌شود. در دیگر روش‌های ماساژ معمولا فرد دراز می‌کشد و ماسور به مالش و ورز دادن عضلات و ماهیچه‌ها مشغول خواهد شد؛ این در حالی است که در ماساژ تایلندی باید فرد ماساژ گیرنده به صورت مداوم با ماسور همکاری کند تا در هر بخش بهترین خدمات ماساژ ممکن را تجربه کند. این موضوع کمک خواهد کرد تا اعضای طی هفته‌های آینده عضلات آماده و انعطاف‌پذیر داشته باشید و به راحتی فعالیت‌های مختلف را انجام دهید.

 

فواید ماساژ تایلندی

ماساژ تای مزایای بسیار زیادی برای سلامتی دارد. به طور کلی افراد هنگام افزایش تنش‌های روحی و خستگی جسمی به ماسور و انواع ماساژ روی می‌آورند. در این بین ماساژ تایلندی می‌تواند بهتر از هر تکنیک دیگر نیازهای شما را برطرف کند. در ادامه با مهمترین فواید ماساژ تایلندی آشنا می‌شویم.

 

ماساژ تایلندی چه جوریه

افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ماساژ تایلندی به افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی کمک می‌کند. انجام این جلسات یوگا ماساژ میزان جریان خون در ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و در نتیجه اکسیژن بیشتری به اندام‌های بدن خواهد رسید. میزان دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری به عملکرد مفاصل بستگی دارد. شما با انجام حرکات ماساژ تای به انعطاف‌پذیری بیشتر تاندون‌ها کمک می‌کنید که تاثیر مستقیم بر قابلیت‌های حرکتی بدن می‌گذارند. بنابراین در صورتی که درد مفاصل یا دیگر مشکلات حرکتی را تجربه می‌کنید با انجام ماساژ تایلندی و به آسانی آن‌ها را برطرف خواهید کرد.

کاهش سردرد

تحقیقات نشان می‌دهند که اگر از سردرد‌های مزمن یا میگرن رنج می‌برید ماساژ تایلندی به کاستن از شدت درد و بهبود این بیماری کمک می‌کند. شما می‌توانید فواید و تاثیر ماساژ تای بر کاهش سردرد را از چند روز تا 15 روز پس از انجام این جلسه درمانی احساس کنید. به طور کلی انجام ماساژ به کاهش مشکلات سردرد و میگرن کمک می‌کند. دلیل این موضوع تاثیر مثبت ماساژ تایلندی بر دردهای سرویکوژنیک است. این نوع دردها به دلیل سفت شدن و خستگی ماهیچه‌های گردن روی می‌دهند و ماساژ تای با شل کردن این ماهیچه‌ها از شدت دردها می‌کاهد. البته باید توجه داشته باشید در صورتی که از سردر در ناحیه چشم یا تمام سر رنج می‌برید برای درمان باید به پزشک مراجعه کنید.

 

کاهش استرس و اضطراب

کاهش استرس و اضطراب

بر اساس تحقیقات مختلف ماساژ تایلندی یک تمرین آرامش‌بخش است که انجام آن می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. این تاثیرات به حدی زیاد است که بسیاری از افراد در طول جلسه ماساژ تای به خواب می‌روند. در این نوع ماساژ کشش اندام‌ها همراه با انجام حرکات یوگا دنبال می‌شود و پس از مدتی کاهش تنش‌های جسمانی و روانی را احساس خواهید کرد. بنابراین اگر می‌خواهید بدون مصرف مواد شیمیایی و دارو اضطراب خود را کاهش دهید حتما ماساژ تای را امتحان کنید.

هضم بهتر غذا

ماساژ تایلندی با درگیر کردن تمامی اندام‌های بدن، از نوک انگشتان پا تا سر، یک نرمش کامل به شمار می‌رود. در بخشی از این پروسه ماساژ شکم را نیز داریم که تاثیرات مثبت آن بلافاصله قابل احساس هستند. به طور کلی بدن انسان برخی نقاط انرژی در محدوده شکم دارد که با انجام ماساژ تای تحریک و در ادامه آرام می‌شوند. این فرایند می‌تواند در نهایت به بهبود هضم غذا و عملکرد بهتر سیستم گوارشی کمک کند.

 

 

ماساژ تای

بهبود درد کمر

تحقیقات نشان می‌دهند که ماساژ تایلندی می‌تواند به کاهش درد کمر کمک کند. این تاثیرات بیشتر بر دردهای ناحیه تحتانی کمر احساس می‌شوند. برای افزایش اثربخشی این نوع ماساژ تمرکز بیشتری بر مفاصل و نواحی پردرد می‌شود. علاوه بر این دردهای کمر که به دلیل سفت شدن ماهیچه‌ها ایجاد می‌شوند را می‌توان با انجام چند جلسه ماساژ تای درمان کرد. شما می‌توانید این ماساژ محبوب را به عنوان یکی از روش‌های قابل اطمینان برای بهبود درد کمر امتحان کنید.

درمان درد مفاصل و بهبود توان حرکتی

انجام ماساژ تایلندی می‌تواند به بهبود عملکرد مفاصل و رفع درد در این نواحی کمک کند. بنابراین اگر با مشکلات حرکتی درگیر هستید حتما در این پروسه درمانی شرکت کنید. ماساژ تای می‌تواند به افرادی که با ناتوانی هنگام راه رفتن مواجه هستند کمک کند و دردهای موجود در مفاصل را از بین ببرد. معمولا این دردها در ناحیه زانو احساس می‌شوند و برخی حرکات ویژه برای بهبود قابلیت‌های حرکتی این مفصل طراحی شده‌اند.

بازیابی انرژی

اگر پس از یک بازه زمانی پرفشار خسته شده‌اید با ماساژ تایلندی انرژی خود را بازیابی خواهید کرد. این تکنیک با شباهت فراوان به یوگا حس جوانی و تازگی را به بدن تزریق می‌کند، شرایطی که در مقایسه با ماساژ سوئدی بیشتر احساس می‌شود. این تزریق انرژی به صورت جسمی و روحی صورت می‌پذیرد و بلافاصله پس از انجام ماساژ قابل احساس است. تحقیقات نشان داده‌اند که اثرات ماساژ تای برای احیای انرژی در مقایسه با انواع غربی مانند ماساژ سوئدی بیشتر است و به شما کمک می‌کند ذهنی آرام‌تر و جسمی پرانرژی داشته باشید.

 

چه کسانی باید تای ماساژ را انجام دهند

چه کسانی باید تای ماساژ را انجام دهند؟

تای ماساژ بهترین تمرین جسمی و روحی برای افرادی است که درگیری سبک زندگی مدرن هستند. بیشتر کسانی که به دنبال ماساژ تایلندی هستند از درد در بخش‌های مختلف بدن رنج می‌برند. در این بین بسیاری به دلیل داشتن فعالیت بدنی زیاد در طول روز، مانند ورزشکاران حرفه‌ای، برای بهبود انعطاف‌پذیری و عملکرد کششی بدن، از ماساژ تای بهره می‌برند. در این بین برخی افراد باید حتما پیش از انجام ماساژ تایلندی و در صورت داشتن مشکلات جسمی زیر به پزشک مراجعه کنند:

  • مشکلات قلبی
  • فشار خون بالا
  • پوکی استخوان
  • قند خون
  • بیماری سرطان

در این بین ماساژ تایلندی برای زنان باردار توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید با شرکت در جلسات این نوع ماساژ استرس جسمی و روحی را کاهش دهید و انعطاف‌پذیری بدن خود را کاهش دهید. این نوع ماساژ درد ناحیه کمر را کاهش می‌دهد و به بهبود کلی عملکرد فرد کمک خواهد کرد. بنابراین اگر به دنبال یک ماساژ متفاوت، با فواید درمانی فراوان می‌گردید، حتما ماساژ تای را امتحان کنید.

 

قیمت ماساژ تایلندی

قیمت ماساژ تایلندی با توجه به فاکتورهای گوناگون مانند خدمات ارائه شده در طول ماساژ و مدت زمان جلسه ماساژ تعیین می‌شود. از طرفی هزینه دریافت خدمات ماساژ تای بیشتر است و می‌توانید برای پرداخت مبالغ کمتر به مراکز ماساژ مراجعه کنید. در حال حاضر هر جلسه 90 دقیقه‌ای ماساژ تایلند حدود یک میلیون تومان هزینه دارد و این قیمت می‌تواند در مراکز مختلف بیشتر یا کمتر باشد. توجه داشته باشید هرچند در ماساژ تای از روغن استفاده نمی‌شود، اما می‌توانید برخی روغن‌های گیاهی را سفارش دهید که هزینه مصرف آن‌ها نیز به صورتحساب شما اضافه خواهد شد.

 

جمع بندی

ماساژ تایلندی یک تکنیک کهن است که فواید بسیار زیادی برای سلامت جسم و روح دارد. این نوع ماساژ دارای تفاوت‌های ساختاری با روش‌های مدرن و غربی ماساژ است. شما می‌توانید با ماساژ تای انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنید و انواع مشکلات جسمی و روانی را بهبود ببخشید. مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم با داشتن ماسورهای حرفه‌ای خدمات گوناگون ماساژ را در فضایی دلنشین ارائه می‌دهد. برای آشنایی با خدمات و کسب اطلاعات بیشتر به بخش‌های مختلف وبسایت ما مراجعه کنید.فراموش نکنید برای یادگیری و آموزش ماساژ به صورت رایگان می‌توانید از طریق بلاگ حس ششم اقدام نمایید.

منبع
healthhealthlineyinyang

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا