آموزش ماساژ

آموزش ماساژ از صفر تا صد + مرحله به مرحله و تصویری

تقاضای بالا برای انجام خدمات ماساژ و بازار کار مناسب این رشته بسیاری از علاقه‌مندان را به یادگیری تکنیک‌های ماساژ ترغیب کرده است. بااین‌حال این فرایند را نمی‌توان یک‌شبه یا بدون تجربه آموخت. برترین مربیان آموزش ماساژ، شرکت در دوره‌های ماساژ و کسب مهارت در تکنیک‌های مختلف آن را برای موفقیت در بازار کار و تضمین آینده شغلی ضروری دانسته‌اند. بر همین اساس در این مطلب از وب‌سایت مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم به بررسی کامل آموزش‌ ماساژ می‌پردازیم.

ماساژ؛ تکنیکی محبوب برای ریلکسیشن

ماساژ

از نظر علمی، ماساژ دستکاری آگاهانه و سیستماتیک بافت‌های نرم بدن با هدف رفع اسپاسم‌ها و گرفتگی‌های موجود در عضلات است. در این تکنیک ماسورها بدون فشار اضافی بر استخوان‌ها و با لمس بافت‌های عضلانی، از انواع ترفندها برای ریلکسیشن بخش‌های مختلف بدن مانند: کمر، دست و بازوها، پاها، سر و نواحی دیگر استفاده می‌کنند. علاوه بر کاربردهای آرامش‌بخش، شرکت در دوره‌های آموزش ماساژ، به علاقه‌مندان کمک می‌کند تا با مزایای درمانی و زیبایی این روش نیز آشنا شوند.

 

مزایای آموزش‌ ماساژ

تنوع بالای مراکز اسپا و آموزش ماساژ در این مراکز باعث شده است تا طیف متنوعی از علاقه‌مندان، شغل ماسوری را برای خود انتخاب کنند. از سوی دیگر حضور در دوره‌های ماساژ‌ علاوه بر کمک به تسلط کامل بر انواع تکنیک‌های این مهارت، مزایای متعدد دیگری را نیز در اختیار شرکت‌کنندگان این دوره‌ قرار می‌دهد.

بر همین اساس مهم‌ترین مزایای شروع آموزش ماساژ عبارت‌اند از:

 • شروع فعالیت شغلی در یک مهارت پرتقاضا
 • انعطاف‌پذیری ساعات کاری
 • تجربه یک شغل کم استرس
 • افزایش رضایت شغلی با کمک به درمان عارضه‌های عضلانی مشتریان
 • امکان توسعه مهارت‌های خود باتکیه‌بر تنوع تکنیک‌های ماساژ
 • امکان جست‌وجوی فرصت‌های شغلی در داخل و خارج از کشور
 • امکان استخدام در کلینیک‌ها، قرارداد با سازمان‌ها یا تاسیس سالن اسپای تخصصی
 • برخورداری از مزایای تسلط به روش‌های درمانی ماساژ

 

 

شناخت اصولی ماساژ

شناخت اصولی ماساژ؛ اولین گام در شروع آموزش‌ها

نکته مهم در زمان شروع آموزش ماساژ شناخت اصول اولیه این مهارت است. بسیاری از ماسورهای مبتدی به دلیل عدم شناخت این اصول، ریسک کار خود را افزایش می‌دهند. بااین‌حال چه به دنبال یادگیری مهارت‌های ماساژ باشید یا قصد داشته باشید که ماساژ را به‌صورت مبتدیانه در خانه انجام دهید، حتما باید این اصول را بشناسید. بر همین اساس در ادامه به مهم‌ترین اصول ماساژ اشاره می‌کنیم.

 

 

قانون فشار سطحی و عمیق

برای شروع ماساژ باید با فشار سطحی شروع کنید تا با گرم‌ شدن بافت‌ها، گردش خون در ناحیه تحت ماساژ افزایش یابد. این مرحله در آماده‌سازی بدن برای شروع تکنیک‌های بعدی نقشی مهم بر عهده دارد. برای این کار دستان خود را رو ناحیه مورد نظر در بدن مشتری قرار دهید و دو یا سه نفس عمیق و شنیدنی بکشید تا احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید. دلیل دیگر برای شروع فشار سطحی این است که به دستان خود اجازه می‌دهید با بدن مشتری آشنا شود. زمانی که با بدن مشتری آشنا شدید و اعتماد او را جلب کردید، شرایط برای ماساژ عمیق‌تر ایجاد می‌شود.

 

ماساژ کلی

ماساژ کلی، اختصاصی یک ناحیه و دوباره کلی

مشابه اصل اول، قانون کلی، اختصاصی یک ناحیه و دوباره کلی در مورد شناخت بدن، گرم کردن بافت‌ها و افزایش گردش خون است. این فرایند ضمن کمک به جلب اعتماد مشتریان، به رفع اسپاسم‌های موجود در بخش‌های خاصی از بدن کمک می‌کند.

در این مرحله باید تمام نواحی احتمالی درگیر را به طور سطحی لمس کنید. زمانی که تمام سطوح ناحیه‌ای تحت درمان را لمس کردید، می‌توانید ضربات مستقیم‌تر و دقیق‌تر را به کار بگیرید. پس از تحت تاثیر قرار دادن ساختارهای درگیر، در محله آخر باید با ضربات کوتاه و مشخص، فشار خود را بر نواحی مشخص به‌صورت سطحی‌تری وارد کنید تا بدن به آرامش برسد.

 

 

پروگزیمال، دیستال، پروگزیمال؛ اصل سوم ماساژ

پروگزیمال و دیستال دو اصطلاح رایج در آناتومی بدن هستند که برای ساختارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دارای یک سر ابتدایی و یک سر انتهایی هستند. این دو محل، یک ساختار را متناسب با منشا توصیه می‌کنند. به عبارت بهتر پروگزیمال یعنی نزدیک‌تر به منشا و دیستال به معنای دورتر از منشا است.

به‌عنوان‌مثال اگر اندام‌های فوقانی یا بازو را ماساژ می‌دهیم، نوک انگشتان دیستال‌ترین نقطه آناتومی بدن است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که با شناخت نقاط ابتدایی و انتهایی ساختارها امکان تشخیص گرفتگی‌ها وجود دارد. بر اساس این دو مفهوم به‌راحتی می‌توان نقاط درگیر با اسپاسم را ماساژ داد.

 

اصل نهایی در آموزش ماساژ شناخت قانون محیطی، مرکزی، محیطی است

قانون محیطی، مرکزی، محیطی در آموزش ماساژ به این اصل اشاره دارد که در زمان ماساژ‌ نباید محل مورد گرفتگی را مستقیما هدف قرار دارد. در این شرایط بهترین کار شروع از نواحی نزدیک به محل آسیب و سپس حرکت به سمت قسمت‌های دیستال است. پس از این کار با نزدیک شدن به ساختار اصلی گرفتگی، باید فشار دست‌ها را بیشتر کرد. ماسورهای حرفه‌ای برای تاثیرگذاری بیشتر بر ناحیه تحت درمان، با دور شدن از مرکز یا محل آسیب، ضرباتی را به آن وارد می‌کنند و فشار ماساژ را به بخش‌های محیطی آسیب انتقال می‌دهند. به همین دلیل به این اصل محیطی، مرکزی، محیطی گفته می‌شود.

 

 

اصطلاحات ماساژ

شناخت اصطلاحات ماساژ؛ کمک به درک بهتر فرایند آموزش

در زمان مشاهده ویدئوهای آموزشی یا شرکت در دوره‌های آموزش ماساژ، ممکن است با برخی اصطلاحات و واژه‌ها روبه‌رو شوید که معنای آن‌‌ها را ندانید. صرف نظر از معنای لغوی آن‌ها، شناخت کامل اصطلاحات ماساژ به شما کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری از فرایند آموزشی داشته باشید.

بر همین اساس مهم‌ترین اصطلاحات رایج در آموزش ماساژ عبارت‌اند از:

 • افلوراژ: مالش‌های طولانی‌مدت با کف هر دو دست
 • ضربه: ایجاد فشار با کف دست و انگشتان برای تحریک عضلات و کاهش تنش
 • لرزش: با کمک یک دست برای به وجود آوردن حرکات سریع
 • اصطکاک: حرکات دایره‌ای با فشار و پرسرعت برای آزادی گره‌های عضلانی
 • فشار: اعمال قدرت بر روی عضلات برای افزایش گردش خون

 

 

آموزش ماساژ از صفر تا صد

آموزش ماساژ فرایندی است که تکنیک‌های مختلفی برای آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تعدد ترفندهای این مهارت، سازوکارهای گوناگونی نیز برای تسلط به ماساژ در دسترس علاقه‌مندان وجود دارد. بااین‌حال تمرکز اصلی انواع تکنیک‌های آموزش ماساژ کامل بدن بر روی پاها، ساق‌ها، باسن، کمر، گردن، شانه‌ها، بازوها، دست‌ها و در برخی کاربردهای زیبایی و درمانی صورت است.

در زمان آموزش ماساژ کل بدن باید بدانید که زمانی که دست‌ها بر روی عضلات کار می‌کنند، معمولا بیشتر نواحی بدن درگیر می‌شوند. به همین دلیل باید ضمن آشنایی نسبی با آناتومی بدن، دقت کنید که فشار بیش از حد به استخوان‌ها، نخاع و قفسه سینه وارد نکنید و تمرکز خود را بر روی عضلات قرار دهید. به همین دلیل اولین مرحله در زمان ماساژ انتخاب مرزهای مشخصی از نواحی بدن برای ماساژ است. در ادامه به آموزش تکنیک‌های ماساژ برای نواحی مختلف بدن می‌پردازیم.

 

ماساژ پشت بدن

ماساژ پشت بدن

برای ماساژ پشت بدن باید فشار را از پاها به کمر منتقل کنید و با ضربات آهسته و طولانی در هر دو طرف ستون فقرات، تمام سطح پشت را مالش دهید. پس از روغن‌کاری و گرم شدن بافت، از انگشتان، بند انگشتان، مچ دست یا آرنج برای فشار عمیق‌تر استفاده کنید.

برای از بین بردن گرفتگی‌های عضلات سفت، نه تنها باید بر روی این نواحی کار کنید؛ بلکه باید اسپاسم‌ها را با کار کردن در طول عضله با ضربات مناسب مانند: پتریساژ، فشرده‌سازی، اصطکاک و کوبه‌ای و با کمک دو دست از بین ببرید.

 

 

ماساژ بازوها و دست‌ها

متناسب با زمانی که کار بر روی بخش‌ پشتی مشتری به پایان می‌رسد، برای ماساژ بازوها و دست‌ها باید در حالت رو به پایین یا رو به بالا کار کنید. بهتر است ضربات آهسته و طولانی افلوراژ را به کار بگیرید. اگر توانایی تحمل وزن بازوی مشتری را دارید، در این صورت فشار شدید‌تر و عمیق‌تر پتریساژ، فشرده‌سازی و اصطکاک گزینه مناسبی به جای حرکات انقباض کننده است.

نکته مهم در آموزش ماساژ بازوها و دست‌ها ایمن نگه‌داشتن آن‌ها می‌باشد. برای این کار دست مشتری را در دست خود بگیرید و انگشتان کوچک خود را با انگشت کوچک و شست او درگیر کنید. فراموش نکنید باید شست خود را آزاد بگذارید تا اصطکاکی کوچک به کف دست مشتری وارد شود. در پایان نیز با ضربات افلوراژ کار را تمام کرده و برای بازوی دیگر همین فرایند را تکرار کنید.

 

ماساژ بخش‌های بالایی بدن

آموزش ماساژ برای بخش‌های فوقانی بدن به این صورت است که ماساژ گیرنده باید به حالت خوابیده باشد. سر او باید در انتهای میز ماساژ قرار بگیرد تا دست شما به زیر گردن او دسترسی داشته باشد. ماساژ بخش‌های بالایی بدن با فشار شانه‌ها شروع می‌شود.

در این مرحله باید بالای شانه‌ها را سمت پایین فشار دهید و با استفاده از پتریساژ با فشار متوسط، کشش عضلانی مناسبی را ایجاد کنید. برای بالای قفسه سینه و ترقوه نیز باید با اعمال فشارهای سطحی، گرفتگی‌ها را از بین ببرید. البته مراقب ناحیه گلو باشید که ضربه‌ای به این نواحی وارد نشود.

 

روش اصولی ماساژ سر و فک

روش اصولی ماساژ سر و فک

خط فک ماساژ گیرنده را با حرکات دایره‌ای کوچک و اصطکاکی سبک ماساژ دهید. اگر در زمان کار با عضلات صورت نمی‌توانید به راحتی بایستید، این قسمت از ماساژ را به‌صورت نشسته در سر میز ماساژ انجام دهید. با حرکات دایره‌ای اصطکاکی کوچک، خط فک و اطراف پشت گوش را نیز مالش دهید. از همین ضربه بر روی شقیقه‌ها استفاده کنید، اما فشار باید کمتر باشد.

 

 

آموزش‌ ماساژ پا

کار بر روی ماساژ پاها آخرین مرحله از آموزش ماساژ است. برای رفع گرفتگی‌های ناحیه پا از ضربات افلوراژ با فشار متوسط از مچ پا در بالای پا تا ناحیه پنجه استفاده کنید. هر انگشت پا به آرامی بکشید. همچنین استفاده از پدهای شست برای ایجاد اصطکاک دایره‌ای در کف پا و ناحیه پاشنه، گرفتگی‌های این نواحی را از بین می‌برد.

برای آموزش ماساژ باید با انواع سبک‌های ماساژ آشنا باشید
مهم‌ترین بخش از آموزش ماساژ شناخت تکنیک‌های مختلف ماساژ است. با وجود یکسان بودن کلیات در ارائه این تکنیک‌ها، کاربردها، اهداف و برخی جزئیات در آن‌ها متفاوت هستند. برخی از این روش‌ها خاصیت درمانی دارند و برای یادگیری آن‌ها به شناخت کامل‌تری از آناتومی بدن و ویژگی‌های فیزیکی افراد نیاز دارید. در ادامه به مهم‌ترین و رایج‌ترین انواع تکنیک‌های ماساژ می‌پردازیم.

 

 

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی نوعی ماساژ ملایم برای کل بدن است که معمولا افراد علاقه‌مند به تنش‌زدایی و متمایل به ماساژهای ملایم از آن استفاده می‌کنند. این نوع ماساژ با کمک به باز شدن گره‌های عضلانی، ترکیبی از  ورز دادن، ضربات طولانی و روان در جهت قلب، حرکات دایره‌ای عمیق، لرزش و ضربه زدن و تکنیک‌های حرکت مفاصل غیرفعال است. انجام این ماساژ بین 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

 

 

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای افرادی که درد و تنش عضلانی دارند، بهترین است. این نوع ماساژ درمانی مشابه ماساژ سوئدی است؛ اما ماسورها یا علاوه بر دست از سنگ‌های گرم شده نیز استفاده می‌کنند. ماساژ سنگ داغ با تاثیرگذاری مستقیم بر کاهش تنش عضلانی، بهبود جریان خون، تسکین درد، ترویج آرامش و کاهش استرس از پرتقاضاترین مباحث آموزشی در فرایند آموزش ماساژ به‌شمار می‌رود.

 

 

ماساژ آروماتراپی

ماساژهای آروماتراپی برای تقویت روحیه، کاهش استرس و اضطراب، کاهش علائم افسردگی، از بین بردن تنش عضلانی و تسکین درد بهترین گزینه هستند. در این نوع ماساژ ماسورها فشار ملایم را با استفاده از روغن‌های ضروری بر روی نقاط مختلف بدن اعمال می‌کنند. فرایند آموزش ماساژ آروماتراپی یک فرایند تخصصی است که حتما باید نزد متخصصان حرفه‌ای و متخصص انجام شود.

 

ماساژ بافت‌های عمیق

ماساژ بافت‌های عمیق

ماساژ بافت عمیق نسبت به ماساژ سوئدی فشار بیشتری را به بدن وارد می‌کند. این ماساژ برای افراد مبتلا به مشکلات عضلانی مانند: درد، جراحت، عدم تعادل و درد مزمن عضلانی بهترین گزینه است. در طول ماساژ بافت عمیق، ماسورها از ضربات آهسته و فشار عمیق انگشت بر روی عمیق‌ترین لایه‌های ماهیچه‌ها و بافت‌های همبند، برای کاهش تنش استفاده می‌کنند.

 

ماساژ شیاتسو

یکی از انواع ماساژ‌های ژاپنی که در دوره‌های آموزش ماساژ محبوبیت بالایی برای یادگیری تکنیک‌های آن وجود دارد، ماساژ شیاتسو است. این ماساژ برای افرادی که به دنبال احساس آرامش، کاهش استرس و درد و رفع تنش هستند، بهترین گزینه است.

ماساژ شیاتسو کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ اما ماسورها ممکن است بر روی مناطقی تمرکز کنند که نیاز به توجه بیشتری دارند. در طول ماساژ، شما باید از کف دست‌ها و شست‌های خود برای ماساژ نقاط خاصی از بدن استفاده کنید. همچنین فشار ضربانی یا ریتمیک در این نوع تکنیک ماساژ کاربرد بالایی دارد.

از مهم‌ترین مزایای آموزش ماساژ شیاتسو عبارت‌اند از:

 • آرامش و آرامش عاطفی و جسمی را تقویت می‌کند
 • به تسکین درد کمک می‌کند
 • سردرد را تسکین دهد
 • تنش عضلانی را کاهش می‌دهد
 • خواب و خستگی را بهبود می‌بخشد
 • خلق‌و‌خو را بهبود بخشد

 

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی

کاربرد اصلی ماساژ تایلندی برای کاهش درد و استرس، انعطاف‌پذیری بدن، افزایش جریان خون و افزایش انرژی است. این ماساژ با استفاده از حرکاتی شبیه به حرکات کششی یوگا، کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ماسورها در این روش از کف دست و انگشتان خود برای اعمال فشار عمیق به بدن مشتری استفاده می‌کند. در حالت عادی یک ماساژ تایلندی 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

 

ماساژ تخلیه لنفاوی

تخلیه لنفاوی دستی (MLD) یا ماساژ تخلیه لنفاوی نوعی ماساژ ملایم است که ترشح مایعات لنفاوی در بدن را افزایش می‌دهد. سیستم لنفاوی با حذف سموم و افزایش گردش خون به درمان فیبرومیالژیا، اختلالات پوستی، رفع خستگی و بی‌خوابی، کاهش فشار، تسکین آرتروز و میگرن و بهبود مشکلات گوارشی کمک می‌کند. بسیاری از پزشکان برای درمان سرطان پستان نیز انجام این ماساژ را پیشنهاد می‌دهند.

ماساژ ورزشی

برای افرادی که در صدد ابتلا به آسیب‌های عضلانی مکرر هستند، ماساژ ورزشی بهترین گزینه به‌شمار می‌آید. این نوع ماساژ باعث افزایش انعطاف‌پذیری، بهبود عملکرد ورزشی، تسکین درد، کاهش اضطراب و آزاد کردن تنش عضلانی می‌شود. در سرفصل‌های آموزش ماساژ، ماساژ ورزشی را می‌توان به‌صورت ماساژ کل بدن یا در قسمت‌های خاصی از بدن انجام داد. متناسب با نیاز افراد فشار وارده به بدن در این ماساژ می‌تواند متفاوت باشد.

ماساژ نقطه ماشه‌ای

ماساژ نقطه ماشه‌ای برای افرادی مناسب است که جراحات، دردهای مزمن یا یک مشکلی خاص دارند. گاهی اوقات، نواحی سفت بافت‌های عضلانی که به‌عنوان نقاط ماشه‌ای شناخته می‌شوند، می‌توانند باعث درد در سایر قسمت‌های بدن شوند. این نوع ماساژ با عملکرد موثر بر نقاط ماشه‌ای، درد در این نواحی را کاهش می‌دهد. این ماساژ از سطوح متناوب فشار در ناحیه نقطه ماشه برای کاهش تنش استفاده می‌کند. در آموزش ماساژ نقطه‌ ماشه‌ای کار بر روی تمام بدن آموزش داده می‌شود. با این که تمرکز اصلی بر روی نواحی خاصی است که باید از تنش عضلانی آزاد شوند. این نوع ماساژ معمولا 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

 

ماساژ رفلکسولوژی

رفلکسولوژی از فشار ملایم تا شدید بر روی نقاط مختلف پا، دست و گوش استفاده می‌کند. این فشار بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال آرامش یا بازیابی سطح انرژی طبیعی خود هستند. به‌طورکلی ماساژ رفلکسولوژی برای ایجاد آرامش، کاهش درد، کاهش خستگی، بهبود خواب، کاهش اضطراب و خلق‌و‌خوی بهبود یافته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ماساژ دوران بارداری

ماساژ دوران بارداری می‌تواند روشی مطمئن برای کاهش دردهای دوران بارداری، کاهش استری و تنش‌های عضلانی است. این ماساژ مانند ماساژ سوئدی از فشار ملایم برای کاهش گرفتگی‌ها استفاده می‌کند. ماسورها برای به‌کارگیری این نوع تکنیک بر روی نواحی کمر، باسن و پاها تمرکز می‌کنند. نکته مهم در ماساژ دوران بارداری استفاده از روغن‌هایی است که برای خانم‌های باردار حساسیتی ایجاد نکنند.

بر همین اساس مهم‌ترین روغن‌های به‌کاررفته در ماساژ دوران بارداری عبارت‌اند از:

 1. بابونه
 2. مریم‌گلی
 3. سرو
 4. اوکالیپتوس
 5. کندر
 6. گریپ‌فروت
 7. سرو کوهی
 8. اسطوخودوس
 9. لیمو
 10. مرزنجوش
 11. بهارنارنج
 12. اسانس رز
 13. چوب صندل
 14. پرتقال
 15. درخت چای

 

ماساژ بر روی صندلی؛ مناسب برای دردهای ناحیه فوقانی بدن

ماساژ صندلی معمولا برای افرادی به کار می‌رود که به دنبال روش‌هایی سریع برای تسکین دردهای ناحیه گردن، شانه‌ها و پشت هستند. تکنیک‌های آموزش ماساژ بر روی صندلی به‌عنوان مقدمه‌ای کاربردی برای ماساژ بخش‌های مختلف نواحی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. بااین‌حال تسلط به ایجاد فشار سبک تا متوسط در نواحی بالایی بدن در این ماساژ اهمیت بالایی دارد.

 

 

آموزش ماساژ درمانی

آموزش ماساژ درمانی

ماساژ درمانی نوعی تکنیک ماساژ به‌شمار می‌آید که برای درمان درد، آسیب یا مشکلات خاص اسکلتی عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع ماساژ متناسب با میزان گرفتگی‌های عضلانی، فشار می‌تواند شدید و عمیق یا ملایم و کم‌عمق باشد. در آموزش ماساژ بدن برای کاربردهای درمانی از انواع تکنیک‌های ماساژ مانند: تایلندی، سوئدی، درمان نقطه‌ ماشه‌ای، رهاسازی میوفاسیال و … استفاده می‌شود. کاربرد اصلی آموزش ماساژ‌ درمانی برای رفع تنش‌های موجود در شانه، گردن، کمر و درمان سردرد، آرتریت، خستگی، اختلالات خلقی، درد شدید و آسیب‌های ورزشی است.

بر همین اساس برخی از روش‌های آموزش‌ ماساژ درمانی عبارت‌اند از:

 • درمان ساکرال جمجمه
 • ماساژ روغن ابیانگا
 • ماساژ آزادسازی میوفاسیال
 • ماساژ تایلندی
 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ سنگ داغ
 • ماساژ آروماتراپی
 • ماساژ رفلکسولوژی
 • ماساژ تخلیه لنف

 

آموزش ماساژ درمانی در منزل

ماساژ دادن در خانه از جمله مهارت‌هایی است که به آموزش‌های تخصصی نیاز دارد. با توجه به احتمال آسیب به استخوان‌ها و مفاصل، این فرایند باید با دقت بالا و با تسلط کامل به آناتومی بدن انجام شود. بااین‌حال درصورتی‌که روش‌های اصولی ماساژ درمانی در منزل را یاد بگیرید به راحتی می‌توانید در زمان گرفتگی‌های عضلانی یا در مواردی که به آرامش نیاز دارید، از تکنیک‌‌های مختلف برای ماساژ استفاده کنید.

بر همین اساس مراحل آموزش ماساژ درمانی در منزل عبارت‌اند از:

 1. شروع ماساژ با حرکات ملایم: از شانه‌ها به کمر بروید و از آنجا نیز به سمت پشت را مالش دهید.
 2. استفاده از کف دست: با استفاده از کف دست خود به حرکات خود سرعت دهید
 3. عدم ماساژ ستون فقرات: به جای ماساژ ستون فقرات در ناحیه شانه، از پایین تا کمر حرکت کرده و از حرکات آرام استفاده کنید
 4. ماساژ نقاط درگیر: با استفاده از انگشت شست ناحیه درد را ماساژ دهید
 5. اتمام فرایند ماساژ: با نوک انگشتان خود به آرامی و با حرکات رفت‌وبرگشتی در تمام ناحیه پشت بدن ضربه بزنید. این کار به آرامش و ریلکس شدن کمک می‌کند

 

جمع‌بندی

ماساژ مهارتی است که بدون کسب آموزش‌های اصولی، نمی‌توان آن را انجام داد. برخلاف باور عده‌ای آموزش‌های تجربی نمی‌توانند مطمئن باشند و برای تسلط کامل به فرایند ماساژ باید در دوره‌های حرفه‌ای آموزش ماساژ شرکت کنید.

مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم یکی از برترین مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات ماساژ و یوگا به‌شمار می‌آید که طیف متنوعی از تکنیک‌های ماساژ را به علاقه‌مندان ارائه می‌کند. ماسورهای مجموعه ما با پشت سر گذاشتن دوره‌های حرفه‌ای ماساژ، لذتی فراموش‌نشدنی از ماساژ حرفه‌ای را به شما هدیه می‌دهند. شما می‌توانید برای رزرو نوبت ماساژ از طریق سایت ما و سایر کانال‌های ارتباطی اقدام کنید.

منبع
northwestcareercollegelivestronghealthlinechisholm

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا