آموزش ماساژ

ماساژ سنگ داغ چیست؟ با فوايد عجیب ماساژ سنگ داغ آشنا شوید

استفاده از گرما برای تسکین انواع دردها روش رایجی است که در ماساژ نیز استفاده می‌شود. ماساژ سنگ داغ یکی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین راهکارها است که برای رفع استرس، تنش‌های عضلانی و اسپاسم‌ها به کار می‌رود. اگر به دنبال روشی مناسب برای دور کردن استرس‌ها و تسکین دردها هستید، با ما در این مطلب از مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم همراه باشید.

ماساژ‌ سنگ‌ داغ چیست؟

 

ماساژ سنگ داغ نوعی ماساژ است که در آن ماسورها سنگ‌های صاف و داغ را روی پشت شما قرار می‌دهند. این سنگ‌ها گرمای مناسبی را به عضلات وارد می‌کنند که در کاهش تنش و درد نقش دارند. سنگ‌های  مورد استفاده در این نوع از ماساژ، معمولا بازالت هستند. این سنگ‌ها از جمله سنگ‌های آتشفشانی به‌شمار می‌آیند که با برخورداری از آهن بالا، گرمای مناسبی را در خود جذب می‌کنند. معمولا قبل از شروع فرایند ماساژ، سنگ‌ها در یک بخاری حرفه‌ای تا دمای 110 درجه تا 145 درجه فارنهایت گرم می‌شوند.

نوع قرار گرفتن سنگ‌ها در حین ماساژ داغ به عضلات و بافت‌هایی بستگی دارد که عمل ماساژ‌ روی آن‌ها انجام می‌شود. به‌عنوان مثال، در زمان کمردرد، ماسور ممکن است سنگ‌های داغ را در امتداد ستون فقرات شما قرار دهد.

سایر نقاط رایج برای قرار دادن سنگ داغ عبارت‌اند از:

 • شکم
 • سینه
 • صورت
 • پاها
 • پیشانی
 • کف دست

 

 

فواید ماساژ‌ سنگ‌ داغ

فواید ماساژ‌ سنگ‌ داغ

در میان انواع تکنیک‌های ماساژ، ماساژ هات یکی از مفیدترین تکنیک‌ها برای درمان دردهای عضلانی و کاهش استرس است. علاوه بر این افرادی که به دردهای شدید سردرد و بیماری‌های خودایمنی مانند: MS، مبتلا هستند، با انجام این روش، مزایای فراوانی را به دست می‌آورند. در ادامه به مهم‌ترین فواید ماساژ سنگ داغ اشاره می‌کنیم.

تسکین درد و تنش عضلانی

ماساژ سنگ داغ به دلیل ترکیب ماساژ درمانی و گرما در کاهش درد و تنش عضلات نقش مهمی دارد. گرما اغلب به‌عنوان راهی برای درمان درد عضلات توصیه می‌شود. به همین دلیل با اعمال گرما در ناحیه‌ای از بدن با این روش، جریان خون در بدن افزایش می‌یابد که سلامت شما را بهبود می‌بخشد. همچنین به‌کارگیری گرما بر روی گره‌های عضلانی قبل از ماساژ دادن آن ناحیه، می‌تواند آن گره‌ها را به همراه دارد.

کاهش التهاب

التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما سیستم ایمنی را برای فرایندهایی مانند: حمله به باکتری‌ها یا بهبود بافت آسیب‌دیده فعال می‌کند. گاهی اوقات، بدن این سلول‌ها را در مواقعی فعال می‌کند که نیازی به آن‌ها ندارد. در چنین شرایطی التهابات مزمن و شرایط خودایمنی پدیدار می‌شوند. انجام ماساژ سنگ داغ در کاهش این التهابات تاثیرگذار هستند.

 

 

بهبود انعطاف‌پذیری عضلات با ماساژ

بهبود انعطاف‌پذیری عضلات

مفاصل و ماهیچه‌های سفت، انعطاف‌پذیری را محدود کرده و حرکت را سخت‌تر می‌کنند. ماساژ داغ با تاثیر مستقیم در شل شدن ماهیچه‌ها، درد در نواحی مختلف بدن را کاهش می‌دهد. ضمن این که با افزایش دامنه حرکتی، انعطاف‌پذیری عضلات نیز بیشتر می‌شود.

بهبود گردش خون

بسیاری از بیماری‌ها یا اسپاسم‌های عضلانی در نتیجه عدم خون‌رسانی مناسب به بافت‌ها و سلول‌های بدن است. به همین دلیل استفاده از گرما و ماساژ به‌صورت همزمان به بدن کمک می‌کند تا با افزایش سرعت گردش خون، التهاب و دردهای ناحیه عضلانی را از بین ببرد و سرعت بهبودی شما را افزایش دهد.

کاهش اضطراب و استرس

گرما احساس آرام شدن فوق‌العاده‌ای را به بدن هدیه می‌کند. بااین‌حال در زمان ادغام گرما با تکنیک‌های ماساژ، با آزاد شدن اندورفین عضلات شل‌تر می‌شوند و احساس راحتی بیشتری به دست می‌آید. همچنین ماساژ سنگ داغ با نقش مستقیم در کاهش اضطراب و استرس، در بهبود خلق‌وخوی شما نیز تاثیر دارد.

گرما و ماساژ هر دو به شما کمک می‌کنند تا آرام شوید، اما ماساژ آن را یک قدم جلوتر می‌برد. فشار، مانند یک ماساژ یا یک آغوش خوب، اندورفین را آزاد می‌کند که عضلات را شل می‌کند، به شما در مدیریت درد کمک می‌کند و خلق‌وخوی بهتری به شما می‌دهد.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

استرس می‌تواند توانایی بدن را برای مبارزه با بیماری کاهش دهد. در بین انواع ماساژها، ماساژ سوئدی نقشی مستقیم در تقویت سیستم ایمنی دارد. با توجه به این که بسیاری از تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ سنگ داغ از ماساژ سوئدی گرفته شده‌اند، انجام این تکنیک نیز با کاهش استرس همراه است که به بدن اجازه می‌دهد تا دوباره سیستم ایمنی خود را تقویت کند.

 

بهبود خواب

تنها یکی از مزایای بزرگ ماساژ سنگ داغ این است که به شما کمک می‌کند تا خواب عمیق‌تر و آرام‌تری داشته باشید. این موضوع به‌ویژه برای خانم‌هایی که از دردهای عضلانی به دلیل تغییرات هورمونی رنج می‌برند، مفید است.

ریلکسیشن و آرامش

زمانی که ماساژ داغ را انجام می‌دهید، ذهن و جسم شما حالت آرام‌تری را تجربه می‌کند. گرمای موجود در سنگ‌ها تنش را از بدن شما دور می‌کند و در کاهش دردهای عضلانی نقش موثری بر عهده دارد. همچنین گرم‌تر شدن بافت‌های عضلانی تاثیر مالش و ورز دادن ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد.

بهبود اسپاسم عضلانی

اسپاسم‌ها از دردناک‌ترین دردهایی هستند که می‌توان تجربه کرد. برخی از این گرفتگی‌ها تا مدت‌ها باقی می‌مانند و فرایندهای روزمره فرد را مختل می‌کنند. ماساژ سنگ داغ با کاهش التهاب‌های رایج در عضلات همراه بوده و در شل‌تر شدن آ‌ن‌ها تاثیرگذار است.

 

 

ماساژ سنگ داغ چه تاثیری در سلامت افراد دارد

ماساژ سنگ داغ چه تاثیری در سلامت افراد دارد؟

بیشتر افرادی که خدمات ماساژ سنگ داغ را در مراکز اسپا انتخاب می‌کنند، از کاربردهای درمانی آن اطلاعی ندارند. این نوع ماساژ با بهبود فعالیت‌های سلول‌های پشتیبان بدن، برای بهبود یا درمان طیف متنوعی از بیماری‌ها و عارضه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر همین اساس مهم‌ترین کاربردهای ماساژ داغ عبارت‌اند از:

 • کاهش اضطراب
 • درمان سردردهای مزمن
 • بهبود افسردگی
 • رفع مشکلات گوارشی
 • ترمیم آسیب‌های ناشی از ورزش
 • رفع خستگی
 • رفع سندروم فیبرومیالژیا
 • بهبود بی‌خوابی
 • درمان درد کمر و سیاتیک
 • بهبود اسپاسم عضلانی
 • کاهش درد آرتروز
 • کمک به درمان سرطان، دیابت، صرع، بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان
 • بهبود دردهای دوران بارداری

 

 

تکنیک‌های ماساژ سنگ داغ

تکنیک‌های که ماسور با سنگ‌های داغ به کار می‌گیرد، به نیازهای خاص شما بستگی دارد. آن‌ها اغلب از حرکات دایره‌ای، ورز دادن، ضربات طولانی و ارتعاش برای ماساژ سنگ داغ استفاده می‌کنند. همچنین این تکنیک ماساژ را می‌توان به تنهایی یا با ادغام دیگر انواع ماساژ‌ها مورد استفاده قرار داد.

در این شرایط ماساژ‌ سنگ داغ‌ را انجام ندهید

در‌حالی‌که ماساژ سنگ داغ می‌تواند برای رفع برخی عارضه‌ها و درمان بیماری‌ها مفید باشد، در صورت عدم توجه به برخی نکات می‌تواند مشکلاتی را برای ماساژ گیرنده به همراه داشته باشد. بر همین اساس در ادامه به شرایطی اشاره می‌کنیم که نباید در این شرایط این تکنیک را استفاده کنید.

 

 

ماساژ داغ

مصرفی برخی داروها

اگر از داروهای رقیق‌کننده خون یا داروهایی استفاده می‌کنید عوارض فراوانی ناشی از گرما ایجاد می‌کنند، بهتر است انجام ماساژ داغ را به زمان دیگری موکول کنید. معمولا بهترین زمان برای بهره‌مندی از مزایای این تکنیک، توقف مصرف داروها است.

ابتلا به برخی بیماری‌های خودایمنی یا کم‌حسی در بدن

افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند: ام اس، نوروپاتی، دیابت و فشار خون بالا که بی‌حسی را در بدن ایجاد می‌کنند، نباید از ماساژ سنگ داغ استفاده کنند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که شما باید حتما بتوانید داغی سنگ‌ها را حس کنید؛ زیرا عدم وجود حس در بدن منجر به سوختگی پوست می‌شود.

دوران بارداری

بسیاری از مراکز اسپا از پذیرش خانم‌های باردار برای انجام ماساژ داغ اجتناب می‌کنند. بااینکه انجام این تکنیک در روزهای ابتدایی بارداری ضرری برای آن‌ها ندارد، اما در مراحل بعدی می‌تواند مشکلاتی را برای خانم‌های باردار به‌ وجود آورد.

افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی

اگر مبتلا به اگزما، سوختگی‌های موجود یا پسوریازیس، اسکار، زونا و آسیب‌های پوستی هستید، به جای ماساژ سنگ داغ از ماساژهای سنتی استفاده کنید. گرمای ناشی از این روش می‌تواند باعث تحریک پوست شما شود و ناراحتی‌های طولانی‌‌مدتی را به وجود آورد.

تفاوت ماساژ سنگ داغ‌ با ماساژ سنگ‌ سرد

در معتبرترین مراکز اسپا از دو نوع سنگ گرم و سرد برای ارائه خدمات ماساژ سنگ داغ استفاده می‌شود. ماساژ سنگ‌ داغ که به آن ترموتراپی نیز گفته می‌شود، با انبساط رگ‌های خونی و افزایش گردش خون، به دفع مواد زائد از بدن کمک می‌کند. به همین دلیل بیشتر افراد برای کاهش درد مفاصل و افزایش گردش خون این تکنیک را مورد استفاده قرار می‌دهند.

از سوی دیگر ماساژ با سنگ سرد (کرایوتراپی) به وسیله انقباض رگ‌های خونی، سیستم عصبی را تحریک می‌کند. این نوع سنگ‌ها با تاثیر مستقیم در خروج گرمای اضافی از نواحی ملتهب، سرعت بهبود آسیب‌های عضلات و تقویت بدن را افزایش می‌دهند. به همین دلیل افراد مبتلا به سردردهای تنشی، صدمات حاد، التهاب و قرمزی در بخش‌های مختلف بدن، از این تکنیک استفاده می‌کنند.

 

جمع‌بندی

استفاده همزمان از ماساژ و گرما در تکنیک ماساژ سنگ داغ، فعالیت بسیاری از سیستم‌های بدنی را بهبود می‌بخشد. با توجه به مزایای این روش، طیف متنوعی از افراد برای رفع عارضه‌های عضلانی و استخوانی از آن استفاده می‌کنند.

مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم از برترین مراکز ماساژ و اسپا در استان البرز است که خدمات ماساژ سنگ داغ را پشتیبانی می‌کند. ما با ایجاد بسترهایی مناسب برای ماساژ، خدمات ماساژ را در فضایی آرام به شما ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مشاورین با شماره‌های درج شده در سایت ما تماس بگیرید.

منبع
webmdspatheorystillwatersmedspa

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا