آموزش ماساژ

ماساژ دیپ تیشو یا بافت عمیق چیست؟ به همراه فواید و تکنیک‌

ماساژ دیپ تیشو یا بافت عمیق از متداو‌ترین انواع ماساژ است که طرفداران زیادی دارد. در این ماساژ‌ عمیق‌ترین لایه‌های ماهیچه و همینطور بافت‌های اطراف آن مورد هدف است. به همین خاطر این نوع از ماساژ برای آن دسته از افرادی که از دردهای مزمن و یا آسیب‌های ورزشی رنج می‌برند، بسیار مفید خواهد بود. در این مطلب از مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم قصد داریم شما را با نکاتی مهم در خصوص دیپ تیشو آشنا کنیم.

انواع تکنیک‌های رایج برای ماساژ دیپ تیشو

انواع تکنیک‌های رایج برای ماساژ دیپ تیشو

بافت عمیق از ماساژ سوئدی تکامل یافته است. ماساژ سوئدی همواره به عنوان یکی از موثرترین و محبوب‌ترین تکنیک‌های درمانی در نظر گرفته می‌شود. اما با این حال ماساژ بافت عمیق نیز طرفداران خود را دارد. در این ماساژ نیز از برخی تکنیک‌های ماساژ سوئدی به همراه سایر تکنیک‌ها اسفاده می‌شود. در ادامه به بررسی تکنیک‌ های ماساژ بافت عمیق پرداخته‌ایم.

افلوراژ چه نوع تکنیکی است؟

یکی از تکنیک‌های رایج برای ماساژ دیپ تیشو، افلوراژ است. افلوراژ (Effleurage) شامل حرکات طولانی و سرخوردن در سراسر بدن مشتری، با ضربات هدفمند و با شدت و فشار متفاوت است. این حرکات به کشیده شدن عضلات کمک می‌کند و تنش عضلانی و درد را تسکین می‌دهد.

در پتریساژ از کف دست به منظور وارد کردن فشار استفاده می‌شود

پتریساژ (Petrissage) شامل اعمال فشار عمیق به شکل ورز دادن و فشار دادن پوست مشتری برای هدف قرار دادن موثر ناحیه آسیب دیده است. در این تکنیک ماساژ درمانگر از کف دست خود برای وارد کردن فشار مورد نظر استفاده می‌کند.

تپوتمنت یکی از ارکان مهم ماساژ بافت عمیق است

تپوتمنت (Tapotement) یکی دیگر از اجزای ضروری ماساژ سوئدی و بافت عمیق است که به منظور ضربات ریتمیک و مکرر دست‌ها به بدن مشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این تکنیک با هدف شل کردن ماهیچه‌های سفت، بیدار کردن بدن و همینطور شل شدن تجمع لنفاوی به دام افتاده در پشت بدن استفاده می‌شود. این حرکت جز اصلی جلسات ماساژ درمانی موثر سوئدی و بافت عمیق است و به حفظ حرکت و سرعت بستگی زیادی دارد.

 

اصطکاک چطور به اجرای بهتر ماساژ کمک می‌کند؟

اصطکاک چطور به اجرای بهتر ماساژ کمک می‌کند؟

یکی دیگر از اجزای مهم تکنیک ماساژ سوئدی و بافت عمیق اصطکاک است. اصطکاک با استفاده از انگشت شست و انگشتان دیگر برای اعمال فشار عمیق به شکل حرکات دایره‌ای انجام می‌پذیرد که به افزایش آرامش و از بین بردن هرگونه تنش ایجاد شده در عضلات کمک می‌کند.

اصطکاک فیبر متقاطع

تکنیک اصطکاک فیبر متقاطع (Cross Fiber Friction) در بسیاری از موارد برای مراجعانی که در حال بهبودی از آسیب‌های جدی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که بافت اسکار برای ترمیم الیاف و ماهیچه‌های اطراف محل آسیب ضروری است، اما در صورتی که انعطاف‌پذیر نباشد، می‌تواند سفت و سخت شود و حرکت و عملکرد شما را محدود کند. اصطکاک فیبر متقاطع در جهت کاهش فیبروز و افزایش انعطاف‌پذیری عمل می‌کند و با اعمال ضرباتی در سراسر محل آسیب برای ایجاد اصطکاک علیه عضله، تاندون یا رباط انجام می‌شود.

تکنیک انتشار فعال به شکل دستی انجام می‌شود

تکنیک انتشار فعال (Active Release Technique) که به صورت دستی انجام می‌شود، روش کاربردی دیگری برای بهبود بافت اسکار سفت و سخت است. در این تکنیک ماهیچه‌ها از طریق اعمال فشار عمیق بر روی محل حساس به طور مکرر در محل آسیب شل و منقبض می‌شوند. این تکنیک برای افرادی که دچار آسیب‌های عضلانی مکرر و همچنین آسیب‌های تجمعی شده‌اند، عالی است.

درمان نقطه ماشه‌ای یا Trigger Point Therapy

تکنیک درمانی نقطه ماشه‌ای (Trigger Point Therapy) یکی دیگر از ویژگی‌های ماساژ بافت عمیق است. این کار با تعیین محل تنش یا سفتی ابتدا از طریق دستکاری دستی و سپس استفاده از انگشتان برای فشار دادن محکم به ناحیه مورد نظر حاصل می‌شود. با چندین بار تکرار این حرکت، عضله سفت شده شل و سفت می‌شود و درد را تسکین و هر گونه تنش ایجاد شده را رها می‌کند.

ماساژ میوفاشیال

ماساژ میوفاشیال (Myofascial Massage) که اغلب به عنوان یکی از برترین تکنیک‌های ماساژ عمیق در نظر گرفته می‌شود، شامل استفاده از بند انگشتان و مشت‌های بسته برای آزاد شدن تنش از نقاط مختلف بدن است. در حالی که این تکنیک ممکن است با درد همراه باشد، اما یکی از موثرترین راه‌ها برای مبارزه با درد طولانی‌مدت و علائم آزاردهنده مرتبط با آسیب‌های تروماتیک است.

 

مزایای ماساژ دیپ تیشو

ماساژ دیپ تیشو چه مزایایی برای شما دارد؟

یکی از فواید مهم ماساژ دیپ تیشو مربوط به درمان دردهای ناحیه کمر می‌شود. نتایج یک مطالعه در سال 2017 در خصوص 31 مرد مبتلا به نوعی آرتریت قابل توجه است. در این تحقیق، شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. دسته اول افرادی بودند که با استفاده از تکنیک‌های ماساژ بافت عمیق ماساژ داده شدند و دسته دوم نیز افرادی بودند که این ماساژ را انجام ندادند. در نهایت، محققان به این نتیجه رسیدند که ماساژ بافت عمیق در مقایسه با ماساژ درمانی بدون تکنیک‌های دیپ تیشو، اثربخشی بیشتری داشته و توانسته به طور قابل‌توجهی به کاهش درد کمک کند. در ادامه این قسمت می‌خواهیم سایر مزایای ماساژ دیپ تیشو را به شما معرفی کنیم.

 

تسکین استرس و اضطراب

از مهم‌ترین فواید ماساژ بافت عمیق می‌توانیم به تسکین استرس و اضطراب اشاره کنیم. این ماساژ می‌تواند به کاهش سطح کورتیزول و افزایش سطح اکسی‌توسین کمک کند. به طور کلی اکسی‌توسین هورمونی است که بدن را آرام می‌کند و اثرات تسکین‌دهنده ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند به علائم فیزیکی استرس، مانند سفت شدن عضلات، شانه‌ها و سردردهای تنشی کمک کند. ماساژ بافت عمیق می‌تواند این مشکلات را برطرف کند و به آرامش بدن شما کمک کند.

کاهش درد با ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق برای درمان برخی شرایط خاص مثل احساس درد مزمن در ناحیه کمر، کف پا، فیبرومیالژیا و سفتی گردن نیز موثر است. تنش عضلانی که به طور معمول با درد مزمن اتفاق می‌افتد، می‌تواند با ماساژ بافت عمیق کاهش یابد. تحقیقات نشان داده‌اند که ماساژ بافت عمیق برای تسکین دردهای مزمن مفیدتر از دارو یا سایر درمان‌های پزشکی است و معمولا مقرون‌به‌صرفه‌تر نیز می‌باشد.

کاهش فشارخون و ضربان قلب با ماساژ دیپ تیشو

ماساژ بافت عمیق استرس و تنش را که بر فشار خون تاثیرگذار هستند، کاهش می‌دهد. از همین رو تاثیرات مثبتی نیز بر فشار خون سیستولیک، دیاستولیک و شریانی دارد. ماساژ همچنین می‌تواند تولید هورمون سروتونین را که باعث ایجاد احساسات خوب و شادی می‌شود، افزایش دهد.

افزایش انعطاف‌پذیری با ماساژ دیپ تیشو

در مناطقی که افراد دارای بافت اسکار هستند، اغلب درد و سفتی مزمن را گزارش می‌کنند. ماساژ منظم بافت عمیق می‌تواند با بهبود گردش خون و تخلیه لنفاوی، انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت در ناحیه بافت اسکار را بهبود ببخشد.

کاهش معنادار علائم آرتریت

ماساژ بافت عمیق را می‌توان برای درمان بسیاری از علائم مختلف آرتریت، مانند درد، سفتی، محدودیت حرکتی در مفاصل و مشکلات خواب استفاده کرد. تکنیک‌های ماساژ دیپ تیشو ​​می‌تواند درد آرتریت و تنش را کاهش دهد و حرکت را برای مبتلایان به آرتریت راحت‌تر کند. همچنین می‌تواند با کاهش دردی که باعث بی‌خوابی افراد مبتلا به آرتریت می‌شود، به درمان مشکلات خواب آن‌ها کمک کند.

بازسازی ماهیچه‌های آسیب دیده یک مزیت مهم ماساژ بافت عمیق است

در صورتی که عضلاتی آسیب دیده دارید، ماساژ بافت عمیق می‌تواند به کشش عضلات سفت یا پیچ خورده کمک کند. علاوه بر این می‌تواند حرکت سموم را از عضلات شما تسهیل کند. ماساژ بافت عمیق اغلب برای درمان آسیب‌های ورزشی استفاده می‌شود و درصد بالایی از ورزشکاران ماساژ بافت عمیق را در پروتکل‌های بهبودی خود می‌گنجاند؛ چرا که می‌توانند به تاخیر در شروع درد عضلانی، کمک به خستگی عضلانی و جلوگیری از آسیب‌دیدگی کمک کند.

چند نکته آموزشی مهم در خصوص ماساژ دیپ تیشو

اولین مرحله از ماساژ بافت عمیق، آماده‌سازی است. به این منظور باید ابتدا مراجعه‌کننده را در موقعیتی خوابیده و یا نشسته قرار بدهید. در مرحله بعدی باید به کمک روغن یا لوسیون، ناحیه‌ای که قرار است ماساژ داده شود را روان کنید. در ادامه این بخش سایر نکات مهم را به شما معرفی خواهیم کرد.

شما باید با تکنیک‌های مختلفی که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم، اقدامات زیر را انجام دهید:

  • ·         با روش انتشار فعال باید فشار را به صورت تدریجی افزایش دهید
  • ·         با تکنیک اصطکاک فیبر متقاطع باید فشار را به شکل دایره‌ای و به صورت مرتب اعمال کنید
  • ·         با تکنیک انرژی عضلانی باید انرژی را به نقاقط مختلفی درون عضلات منتقل کنید
  • ·         با تکنیک تراپی نقاط فشار باید فشار را به نقاطی خاص از بدن اعمال کنید
  • ·         با روش رهاسازی میوفاشیال هم باید مواضع انبساط و تنش را رهاسازی کنید

ماساژ دادن عضلات سطحی و نکات آموزشی نهایی

به طور کلی عضلات سطحی عموما در بخش بیرونی بدن قرار دارند و در طول روز بیشترین فشار ررا معمولا تحمل می‌کنند. انجام این نوع از ماساژ به عضلات شما کمک می‌کند تا خود را تحریک کرده و از شرایط کشش عضلانی و ورم بیرون بیایند. اما نباید از تکنیک‌های پایانی هم غافل شد. این دسته از تکنیک‌ها شامل ضرباتی نرم و سبک بر روی بدن، کوتاه کردن ماساژ و همینطور کاهش تنش عضلات است.

خوب است بدانید که این مرحله می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی کاهش استرس و تنش داشته باشد و به بدن کمک کند تا مجددا وارد فاز استراحت شود. آخرین مرحله آبگیری است. در این مرحله، باید از بیمار خواست که آب بیشتری بنوشد تا به دفع سموم کمک کند. همچنین، باید از بیمار خواست که حداقل ۲۴ ساعت بعد از ماساژ، دستورالعمل‌های لازم را رعایت کند.

 

جمع‌بندی

ماساژ دیپ تیشو یا ماساژ بافت عمیق، یکی از انواع ماساژهای مفید و موثر برای بهبود عضلات و بافت‌های بدن است. استفاده از تکنیک‌های مختلف این ماساژ به کاهش درد عضلانی، افزایش آرامش روانی و بهبود عملکرد بدن کمک می‌کند. با توجه به اینکه ماساژ بافت عمیق به علت نفوذ به عمیق‌‌ترین لایه‌ها با شدت و فشار نسبتا بالایی همراه خواهد بود، به شما پیشنهاد می‌کنیم که ماساژ دیپ تیشو را در مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم که ماسورهایی حرفه‌ای و کاربلد دارد، انجام دهید.

منبع
healthlinemedicalnewstoday

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا