آموزش ماساژ

ماساژ شیاتسو چیست؟ بررسی فواید و تکنیک‌های آن

در دنیا سبک‌های مختلفی برای ماساژ وجود دارند که برخی از آن‌ها دارای سابقه‌ای چندین هزار ساله هستند. به‌طور معمول قدیمی‌ترین سبک‌های ماساژ مربوط به کشورهای آسیایی و به‌ویژه شرق و جنوب آسیا هستند. شیاتسو نیز از جمله این سبک‌های قدیمی ماساژ می‌باشد. شیاتسو نوعی ماساژ سنتی کشور ژاپن است که به‌خاطر مزایای بسیار آن، امروزه در سراسر دنیا برای رفع خستگی، برطرف کردن تنش‌های عضلانی، تنظیم خواب، کاهش استرس و … استفاده می‌شود. این ماساژ معمولا با پوشیدن لباس‌های گشاد انجام می‌شود و در طول ماساژ از روغن‌های معطر استفاده نمی‌شود. بنابراین در این مطلب از مجموعه حس ششم با این سبک از ماساژ آشنا می‌شویم.

ماساژ شیاتسو چیست؟

ماساژ شیاتسو چیست

شیاتسو یک سبک از ماساژ است که در آن برای اعمال فشار از بخش‌های مختلف بدن مانند کف دست، انگشت‌ها، ساعد و … استفاده می‌شود. این ماساژ ریشه در اعتقادات کهن ژاپنی در مورد انرژی حیاتی بدن (چی) دارد. بنابراین ماسور بر روی بخش‌هایی از بدن که تصور می‌شود مسیر عبور این انرژی هستند فشار وارد می‌کند. دلیل این کار، رفع انسدادهایی است که جریان این انرژی را در بدن کاهش می‌دهند. کلمه شیاتسو در زبان ژاپنی به معنای فشار انگشت است اما همان‌طور که گفتیم از کف دست، آرنج و گاهی حتی از پا برای اعمال فشار بیشتر استفاده می‌شود.

 

 

تاریخچه ماساژ شیاتسو

تاریخچه ماساژ شیاتسو

تاریخچه ماساژ شیاتسو با طب سنتی چینی  شروع می‌شود. طب سنتی چینی در قرن ششم در ژاپن آغاز شد و تدریج تکامل پیدا کرد. این نوع از طب برگرفته از آداب و رسوم محلی و همچنین پژوهش‌های طبیبان دوران قدیم در این سرزمین است. در چین ابتدا نوعی ماساژ سنتی رواج داشت که آنما یا توئی‌نا نامیده می‌شود، این نوع از ماساژ بیشتر بر لذت و آرامش تاکید دارد و در عین حال دارای برخی از ویژگی‌های درمانی نیز می‌باشد.

در قرن بیستم، یک ماساژدرمانگر ژاپنی به نام تامای تمپاکو می‌خواست جنبه درمانی ماساژ آنما را افزایش دهد. بنابراین او سبک ماساژ خود را با استفاده از دانش رشته‌های علمی غربی مانند آناتومی و فیزیولوژی و همچنین اصول کایروپراکتیک و فیزیوتراپی ایجاد کرد. تمپاکو ابتدا روش خود را شیاتسو ریوهو (shiatsu ryoho) یا شیاتسو روهو (shiatsu ho) نامید، اما به‌مرور زمان این ماساژ با نام ساده شیاتسو شناخته شد و شهرت یافت. در سال 1964، ماساژ شیاتسو به‌عنوان یک روش ماساژ درمانی منحصربه‌فرد و متفاوت از ماساژ توئی‌نا به مردم دنیا معرفی شد.

 

 

در یک جلسه ماساژ شیاتسو چه کارهایی انجام می‌شوند؟

به‌طور معمول ماساژ شیاتسو با ارزیابی مراجعه‌کننده شروع می‌شود. متخصص این ماساژ از شما در مورد هدف از درخواست ماساژ سوال می‌پرسد. برای مثال اگر دچار اضطراب و استرس هستید، ماسور از تکنیک‌های برای توزیع جریان چی در بدن با هدف کاهش استرس استفاده می‌کند. اگر دچار گرفتگی عضلانی هستید، ماسور بر روی بخش‌های دچار گرفتگی تمرکز می‌کند و اگر هدف شما رفع خستگی و آرامش است، ماسور از تکنیک‌های برای افزایش گردش خون استفاده می‌کند.

ماسورها در این نوع از ماساژ با  تکنیک‌های دستی مانند نگه‌داشتن، کشش، ضربه زدن، فشار، ورز دادن و تسکین با استفاده از انگشتان، کف دست و زانو ماساژ را اعمال می‌کنند. آن‌ها همچنین ممکن است از روش‌هایی مانند تحرک مفاصل، کشش‌های دست و پا و چرخش‌ها استفاده کنند. هرازگاهی نیز ماسور ممکن است از شما بخواهد که موقعیت خود را تغییر دهید و به او اجازه دهد تا روی نقاط دیگری از بدن شما برای رفع انسداد انرژی کار کند. در این نوع از ماساژ از روغن‌های ماساژ استفاده نمی‌شود و مراجعه‌کننده کاملا پوشیده با لباس است. همچنین در سبک سنتی این ماساژ، مراجعه‌کننده روی یک تشک مخصوص روی زمین دراز می‌کشد.

 

ماساژ شیاتسو چه فوائدی دارد؟

ماساژ شیاتسو بر اساس طب سنتی ژاپنی بر موضوع رفع انسدادهای انرژی تمرکز دارد و هدف اساسی آن افزایش سطح انرژی در بدن است. بنابراین اگر احساس می‌کنید سطح انرژی در بدن شما کاهش یافته است، این ماساژ یک سبک ماساژ مفید است. از طرفی با توجه به تکنیک‌های طب فشاری در این ماساژ، شیاتسو برای حفظ سلامت عضلات شما موثر است. این ماساژ باعث رفع گرفتگی‌های عضلانی شود. همچنین جریان خون در عضلات سفت افزایش می‌یابد و دامنه حرکتی در بخش‌های مختلف بدن شما افزایش می‌یابد. در ادامه برخی از مزایای دیگر این نوع از ماساژ را با هم مرور می‌کنیم.

 

افزایش گردش خون در بدن

ماساژ شیاتسو دارای تکنیک‌های عالی و موثر برای تقویت گردش خون در بدن و کاهش درد است. افرادی که مفاصل متورم دارند معمولا با استفاده خدمات این نوع از ماساژ دردهای خود را تسکین می‌دهند. از طرف دیگر سلول‌های دفاعی در بدن ما تنها زمانی می‌توانند کارایی مناسبی داشته باشند که جریان خون در بدن حالت طبیعی داشته باشد. بنابراین ماساژ شیاتسو از این طریق باعث بهبود سیستم ایمنی بدن شما نیز می‌شود و از بروز بیماری‌های مختلف پیشگیری می‌کند.

 

جلسه ماساژ شیاتسو

تنظیم خواب با ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو برای رفع گرفتگی‌های عضلانی، سلامت قلب و عروق و کاهش استرس مفید است. تمامی این موارد از پیش‌نیازهای خواب آرام و کافی هستند. توجه داشته باشید که اختلالات خواب امکان ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهند. بنابراین اگر خواب کافی و آرام را تجربه نمی‌کنید، مراجعه به یک مرکز ماساژ برای دریافت خدمات ماساژ شیاتسو ایده خوبی است.

 

رفع سردرد با ماساژ شیاتسو

بسیاری از انواع سردرد به‌دلیل گرفتگی‌های عضلانی در پشت گردن و پشت سر ایجاد می‌شوند. بنابراین وقتی دردهای عضلانی را در اطراف شانه یا پشت گردن خود تجربه می‌کنید، احتمال بروز سردرد نیز افزایش می‌یابد. در یک جلسه ماساژ شیاتسو از تکنیک‌های ماساژ برای رفع این گرفتگی‌ها استفاده می‌شود و سردرد شما تسکین می‌یابد. میگرن نیز نوعی سردرد ضربانی است که به‌طور دوره‌ای در یک طرف سر احساس می‌شود. ماساژ شیاتسو با افزایش آرامش بدن و بهبود جریان خون، میگرن و همچنین سردردهای معمولی را تسکین می‌دهد.

 

 

تنظیم فشار خون

فشار خون بالا دلیل بروز بسیاری از بیماری‌ها است که از جمله آن‌ها می‌توان به اختلالات بینایی، درد قفسه سینه، عوارض بارداری، کاهش قدرت حافظه، تغییرات خلق و خو، کاهش هوشیاری و سکته اشاره کرد. یکی از مزایای ماساژ شیاتسو این است که باعث تنظیم فشار خون شما می‌شود. بنابراین اگر فشار خون بالا دارید، بهتر است برای تجربه این سبک از ماساژ برنامه‌ریزی کنید.

 

 

کاهش استرس

استرس مزمن خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی، سیروز کبدی و بیماری‌های ریوی را افزایش می‌دهد. ماساژ شیاتسو میزان هورمون کروتیزول را که دلیل افزایش استرس است، کاهش می‌دهد. همچنین این ماساژ باعث افزایش هورمون سروتونین در خون می‌شود. این هورمون نیز باعث تنظیم اشتها، تثبیت خلق و خو، افزایش آرامش و کاهش اضطراب می‌شود.

 

شیاتسو برای بارداری

شیاتسو برای بارداری

ماساژ شیاتسو سال ها است که برای کمک به زنان در طول دوره‌های ماهانه و برای کاهش علائمی مانند مشکلات قاعدگی و افسردگی استفاده می‌شود. این نوع ماساژ در دوران بارداری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و می تواند تهوع صبحگاهی و تورم ناشی از بارداری را کاهش دهد.

از دیگر مزایای این ماساژ برای بانوان باردار می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • کاهش استرس و افزایش آرامش
  • تسکین گرفتگی‌های عضلانی و درد میوفاشیال به‌ویژه در ناحیه کمر، گردن، باسن و پاها
  • افزایش گردش خون و کاهش تورم
  • تسهیل وضع حمل و کاهش درد زایمان
  • افزایش انعطاف‌پذیری پوست و بافت‌های زیرین آن

 

کاهش دردهای آرتریت

هنوز هم هیچ درمان مشخصی برای آرتروز وجود ندارد. با این حال ماساژ شیاتسو و انواع طب فشاری علائم ناشی از آرتریت را کاهش می‌دهند. در صورتی که دچار آرتریت هستید، تکنیک‌های این ماساژ بر روی دست‌ها و پاها بیشتر اعمال می‌شود. این تنیک‌ها همچنین عضلات اندام‌های مختلف بدن شما را تقویت می‌کنند و دردهای عضلانی را کاهش می‌دهند.

 

بهبود سیستم گوارش

ماساژ شیاتسو به سیستم گوارش ما نیز کمک می‌کند. تکنیک‌های این ماساژ جریان خون و تغذیه سلولی را در سراسر بدن افزایش می‌دهند. همچنین باعث می‌شوند غذایی که می‌خوریم به‌راحتی هضم شود و به دفع مواد زائد کمک می‌کنند. ماساژ شیاتسو همچنین باعث سوزاندن چربی‌های زائد نیز می‌شود.

 

فوائد شیاتسو برای پوست

ماساژ شیاتسو به تحریک رگ‌های خونی بافت‌های نرم پوست باعث افزایش گردش خون در پوست می‌شود. این ماساژ همچنین باعث ترشح سبوم از غدد چربی زیر پوست می‌شود. سبوم یک ماده روغنی است که در این غدد تولید می‌شود. سبوم با لیپیدها ترکیب می‌شود و از پوست در برابر عوامل خارجی محافظت می‌شود. بنابراین ماساژ شیاتسو پوست ما را مرطوب و صاف نگه می‌دارد و از چروک شدن پوست جلوگیری می‌کند. همچنین ماساژ شیاتسو با افزایش جریان خون، زیبایی و درخشندگی پوست را افزایش می‌دهد.

 

جمع‌بندی

مجموعه حس ششم یک مرکز تخصصی اسپا و ماساژ در شهر کرج است. ما در این مجموعه بر سبک زندگی سالم تاکید داریم و خدمات متنوعی را در زمینه‌های ماساژ، اسپا، یوگا، فشیال و … ارائه می‌دهیم. بانوان و آقایان می‌تواند خدمات ماساژ را نیز در سبک‌های تایلندی، سوئدی، دیپ تیشو، ریلکسی، سنگ داغ، شمع داغ، آروماتراپی، اسپرت و … در مجموعه ما در سالن‌های مجزا، اتاق‌های مجهز و محیطی کاملا بهداشتی و زیبا تجربه کنند. برای دریافت این خدمات کافی است با همکاران ما در این مجموعه تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا