آموزش ماساژ

ماساژ ریلکسی چیست؟ انواع ماساژ ریلکسیشن و تکنیک‌های آن

ماساژ ریلکسی یک راهکار جذاب برای خلاص شدن از خستگی و استرس روزانه است. شما می‌توانید با انجام ماساژ ریلکسی توان خود را بازیابید و از مزایای فیزیکی و روانی گوناگون آن بهره‌مند شوید. این تکنیک محبوب اضطراب روانی و جسمی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و به افزایش جریان خون در ماهیچه‌ها کمک می‌کند. خوشبختانه امروزه مراکز بسیاری ماساژ ریلکسی را ارائه می‌دهند که تاثیر بسیاری بر بهبود کیفیت زندگی شهروندان در شهرهای شلوغ می‌گذارد. در این مطلب با ماساژ ریلکسی از بلاگ حس ششم، مزایای آن و ویژگی‌های مختلف این تکنیک آشنا می‌شویم.

ماساژ ریلکسی چیست؟

 

ماساژ ریلکسی یا ماساژ ریلکسیشن یک تکنیک بسیار عالی برای کاهش تنش‌های جسمانی و روانی است. ماسورها در این نوع ماساژ به کاهش اضطراب، کاهش درد و از بین بردن استرس در فرد کمک بسیار زیادی می‌کنند. انجام ماساژ ریلکس موجب خروج تنش‌های گوناگون می‌شود، سلامت جسمانی را بازیابی می‌کند و آرامش را به بدن و ذهن باز می‌گرداند. برای این منظور ماسور عضلات گرفته و مفاصل تحت فشار را با انجام تکنیک‌های گوناگون ورز می‌دهد تا بهبود پیدا کنند.

فرایند ماساژ ریلکسی با استفاده از روغن‌های حاوی اسانس و رایحه و پخش موسیقی انجام می‌شود تا آرامش روانی و جسمی تا جای ممکن افزایش پیدا کند. به طور کلی جلسات ماساژ ریلکسیشن یک پروسه درمانی هستند که تاثیر مثبت و چشمگیر بر بازیابی انرژی و بهبود الگوی خواب می‌گذارند. برای تجربه بهترین ماساژ ریلکسی باید به مراکز معتبر با ماسورهای حرفه‌ای مراجعه کنید تا از مهارت و تجربه بهترین تراپیست‌ها بهره ببرید. بسیاری از افراد که به دلیل زندگی شهری با دردهای مزمن دست‌وپنجه نرم می‌کنند با شرکت انجام ماساژ ریلکس کیفیت زندگی خود را تا حد زیادی بالا می‌برند.

 

فواید ماساژ ریلکسی

فواید ماساژ ریلکسی

ماساژ ریلکسیشن به کاهش تنش‌های جسمی و روانی کمک می‌کند و انرژی و آرامش را به بدن فرد تزریق می‌کند. با آزاد شدن ماهیچه‌ها و افزایش جریان خون به درون آن‌ها یک حس فوق‌العاده و گاهی غریب به فرد دست می‌دهد. ماساژ ریلکسی مزایای بسیار زیادی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به بهبود جریان خون در بدن، افزایش اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها، بالا رفتن سطح انرژی و کاهش سطح کلسترول در خون اشاره کرد. علاوه بر این انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و علائم اضطراب را در فرد کاهش می‌دهد. شما می‌توانید با شرکت در جلسات ماساژ ریلکسی سردرد و بی‌خوابی را بهبود دهید و در درازمدت از فواید گوناگون جسمانی بهره‌مند شوید.

برخی از مهمترین فواید ماساژ ریلکسی عبارتند از:

 • کاهش درد کمر و گردن
 • کاهش فشار خون (حداقل در کوتاه‌مدت)
 • بهبود خون در سطح بدن
 • بهبود سلامت پوست
 • کمک به عملکرد دستگاه گوارش و هضم غذا
 • کاهش تنش در ماهیچه‌ها و از بین بردن سردردهای عضلانی
 • کاهش استرس و از بین بردن مشکلات مرتبط با اضطراب
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی (در صورت ادامه‌دار بودن جلسات ماساژ)
 • بهبود کیفیت خواب
 • کمک به ترمیم خراش‌ها و زخم‌های پوستی
 • بالا بردن انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل و بهبود توان حرکتی
 • افزایش آرامش و کیفیت زندگی

 

انواع ماساژ ریلکسی

انواع ماساژ ریلکسی

ماسور در طول جلسات ماساژ ریلکس از تکنیک‌ها و روش‌های گوناگون استفاده می‌کند. تراپیست با حرکات آرام دست و انجام ملایم تکنیک‌های متنوع سطح خارجی بدن و پوست را ورز می‌دهد تا آرامش را به تدریج در بخش‌های مختلف ایجاد کند. به این ترتیب برخلاف ماساژ دیپ تیشو یا عمیق، ماسور به اندام‌ها و نقاط اتصال عضلات توجه ندارد و تمام تلاش خود را می‌کند تا فشار موجود را از روی خود ماهیچه بردارد. معمولا تراپیست زمان زیادی را بر روی پشت و ناحیه کمر، گردن و پاهای فرد اختصاص می‌دهد و حرکات منظم دست و ضربات آرام را بر این نواحی اعمال می‌کند. در ادامه با مهمترین تکنیک‌ها و روش‌های ماساژ ریلکسی و انواع ماساژ آشنا می‌شویم.

ماساژ سوئدی

یکی از بهترین تکنیک‌های ماساژ که برای کسب آرامش و کاهش اضطراب به کار می‌رود ماساژ سوئدی است. ماسور در این روش تمام نقاط بدن را به خوبی ورز می‌دهد و با حرکات دقیق و حساب‌شده دست جریان خون را از قلب به کل عضلات و اندام‌ها می‌رساند. این تکنیک ماساژ برای تمام کسانی که تاکنون تجربه ماساژ ریلکسیشن را نداشتند کاملا ایده‌آل است و در زمان کوتاه شاهد کاهش اضطراب و تنش‌های مختلف خواهند بود. بنابراین اگر تحت فشارهای استرسی و دردهای مزمن جسمی هستید حتما برای انجام ماساژ سوئدی به مراکز معتبر مراجعه کنید.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ یک تکنیک خاص و اثربخش است که با قرار دادن سنگ‌های داغ بر روی بخش‌های خاص از بدن، به کاهش فشار و استرس کمک بسیار زیادی می‌کند. این سنگ‌ها بر روی کمر، ناحیه کتف، پشت پا و کف پا قرار می‌گیرند تا ماهیچه‌ها را در این نقاط گرم و تنش را از روی آن‌ها خارج کنند. باز شدن گرفتگی‌های عضلانی و حرکات دست ماسور یک تجربه ماساژ ریلکسی بی‌نظیر را در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر این معمولا تراپیست با حرکات دایره‌ای و آرام سنگ داغ در ناحیه گردن، کمر و شانه‌ها دردهای قدیمی و تجمع یافته را از بین می‌برد. ماساژ سنگ داغ موجب سم‌زدایی بدن می‌شود و آرامش را خیلی سریع به جسم شما باز می‌گرداند.

ماساژ آروماتراپی

در ماساژ آروماتراپی آرامش روانی و جسمانی در یک محیط بسیار دلپذیر و توسط ماسورهای حرفه‌ای به شما تزریق می‌شود. در این تکنیک بدن و روان فرد بازیابی می‌شود تا در پایان بهترین تجربه ماساژ ریلکسی ممکن را داشته باشد. ماسور در طول ماساژ آروماتراپی از تکنیک‌های ماساژ سوئدی برای ورز دادن و آزاد کردن تنش‌های سطحی بدن استفاده می‌کند و روغن‌های آروماتیک و حاوی اسانس را به روی سطح بدن منتقل خواهد کرد. استشمام عطر روغن‌های معطر به افزایش حس آرامش و آزاد شدن تنش‌های روانی کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این روغن‌های مورد استفاده سبب گرم شدن موضعی عضلات و اندام‌ها می‌شوند و اثربخشی تکنیک‌های ماساژ سوئدی را دوچندان می‌کنند.

 

 

تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ ریلکسیشن

تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ ریلکسیشن

هدف ماساژ ریلکسی کاهش استرس و تنش‌های جسمانی در بدن است، بنابراین تمامی تکنیک‌های مورد استفاده این منظور را دنبال می‌کنند. شما در طول این جلسات باید انتظار حرکات آرام و منظم دست ماسور بر نقاطی از بدن باشید که بیشترین فشارها را در طول روز تحمل می‌کنند. در ادامه با برخی تکنیک‌ها که در ماساژ ریلکسی مورد استفاده قرار می‌گیرند آشنا می‌شویم.

 

تکنیک افلوراژ

در تکنیک افلوراژ ماسور با استفاده از حرکات آرام و لمس ملایم بدن فرد از تنش‌های موجود در عضلات و اندام‌های مختلف کم می‌کند. معمولا تکنیک افلوراژ در ماساژ سوئدی استفاده می‌شود و تاثیر مستقیم بر افزایش دمای بافت‌های نرم بدن و افزایش گردش خون به سمت قلب می‌گذارد. ماسور برای اجرای این تکنیک از کف دست‌ها، انگشتان یا ساعدها برای اعمال فشار استفاده می‌کند. معمولا تکنیک افلوراژ در ابتدا و انتهای ماساژ استفاده می‌شود تا ماهیچه‌ها را گرم کند و با افزایش گردش خون امکان اجرای تکنیک‌های عمیق‌تر و اساسی را بدهد. به طور کلی تکنیک افلوراژ موجب کاهش استرس می‌شود و به بهبود عملکرد سیستم عصبی کمک می‌کند.

تکنیک پتریسیاژ

تکنیک پتریسیاژ یا ورز دادن با گرفتن عضله با دست، کف دست یا بند انگشتان و ورز دادن آن همراه است. ماسور از این روش برای از بین بردن دردهای مزمن و حذف اسید لاکتیک موجود در عضلات، شکستن گره‌ها و گرفتگی‌های عضلانی، درمان انواع دردهای ماهیچه‌ای و بهبود سرعت بازتوانی استفاده می‌کند. علاوه بر این اجرای تکنیک پتریسیاژ به بهبود متابولیسم بدن و کسب آرامش کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 

 

ماساژ ریلکسی چیست

تکنیک تاپوتمنت

تکنیک تاپوتمنت یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد در ماساژ ریلکسی است. این نوع تکنیک از اجزای جدایی‌ناپذیر ماساژ سوئدی به شمار می‌رود که با ضربه زدن‌‌های منظم و ریتمیک بر بدن همراه است. اجرای تکنیک تاپوتمنت به افزایش جریان خون در تمام بدن کمک می‌کند و با تولید اندورفین آرامش را به فرد باز می‌گرداند. این روش سیستم عصبی را بهبود می‌دهد و توانایی ماهیچه‌ها را افزایش خواهد داد. معمولا از تکنیک تاپوتمنت برای بازه‌های زمانی کوتاه در طول ماساژ ریلکسیشن استفاده می‌کنند تا آرامش روانی و جسمانی فرد بیشتر شود.

تکنیک فریکشن

تکنیک فریکشن با استفاده از کف دست یا بالشتک‌های انگشت شست یا دیگر انگشت‌ها اجرا می‌شود. شما در این روش باید انتظار فشارهای دایره‌ای و قابل توجه در نواحی مختلف بدن داشته باشید. اجرای تکنیک فریکشن به صورت مداوم و در نقاط مختلف بدن تکرار می‌شود و تاثیر زیادی در افزایش آرامش و کاهش استرس روانی و جسمانی دارد. تمرکز این تکنیک بر کاهش تنش‌های موضعی است.

تکنیک ویبریشن

در تکنیک ویبریشن با کمک لرزش‌های ریتمیک از تنش‌های موجود در یک عضله یا اندام مشخص از بدن کاسته می‌شود. اجرای این تکنیک به شل شدن و آرامش بدن کمک بسیار زیادی می‌کند و فشارهای موجود را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. معمولا ماسور با استفاده از دست‌ها و انگشت‌های خود این لرزش را ایجاد می‌کند که در نهایت افزایش گردش خون و آرامش را به همراه دارد.

تکنیک استرچینگ

در تکنیک استرچینگ یا کشیدن ماسور بر روی عضلات مختلف، مخصوصا در ناحیه پا، تمرکز می‌کند. این تکنیک با استفاده از حرکات نرم و آرام عضلات را می‌کشد و در پایان انعطاف‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید فشار را در نواحی خاص احساس کنید و بازگشت انرژی در آن‌ها را ببینید. معمولا در این روش فرد باید با ماسور همکاری کند تا تکنیک استرچینگ بر روی عضلات مختلف اجرا شود.

 

 

نکات مهم درباره ماساژ ریلکسی

نکات مهم درباره ماساژ ریلکسی

شرکت در جلسات ماساژ ریلکسی نیازمند رعایت برخی نکات و محدودیت‌ها است. شما باید با توجه به نوع درد و عضلاتی که بیشترین تنش را در آن‌ها احساس می‌کنید خود را برای ماساژ ریلکسیشن آماده کنید. در برخی از مهمترین نکات که در ماساژ ریلکسی باید رعایت شوند عبارتند از:

 • حتما پیش و پس از ماساژ ریلکسیشن مقادیر زیاد آب بنوشید. این کار باعث می‌شود تا فرایند دفع سموم از بدن با سرعت بیشتری و به شکل موثرتر انجام شود
 • به ماسور بگویید که درد و تنش در کدام بخش‌های بدن بیشتر است؛ به این ترتیب تمرکز ماساژ ریلکسی بر روی آن ناحیه بیشتر خواهد بود و نتیجه نهایی بهتری حاصل می‌شود
 • از تمام امکانات موجود در اتاق ماساژ مانند متکا، لحاف، موسیقی و نورپردازی نهایت استفاده را ببرید؛ توجه به این جزئیات باعث می‌شود تا آرامش بیشتری را پس از ماساژ ریلکسی احساس کنید

قیمت ماساژ ریلکسی

قیمت ماساژ ریلکسیشن به فاکتورهای گوناگون بستگی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به محل مجموعه، میزان تجربه ماسور، مدت زمان اجرا و درمان‌های تکمیلی اشاره کرد. در این نوع ماساژ از انواع روغن‌های حاوی اسانس و خاص استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها می‌توانند هزینه اجرای ماساژ ریلکسی را افزایش دهند. علاوه بر این شما می‌توانید با توجه به بودجه خود ماساژ ریلکس را تنها برای یک ناحیه خاص از بدن اجرا کنید یا از ماسور بخواهید تمام بدن را درگیر کند. حتما توجه داشته باشید که برای حفظ سلامتی بهتر است بدون توجه به هزینه مراکز معتبر ماساژ را انتخاب کنید. در این حالت ماسورهای مجاز و دارای مدارک ماساژ انواع تکنیک‌ها جدید و اثربخش را اجرا می‌کنند و تاثیر آن‌ها را برای مدت‌ها احساس خواهید کرد.

 

جمع بندی

ماساژ ریلکسی یک روش بی‌نظیر برای درمان و بازیابی تمامی اندام‌ها است. شما می‌توانید این ماساژ را با کمک تکنیک‌های گوناگون دریافت کنید و تنش‌های روانی و جسمانی را از بین ببرید. معمولا ماساژ ریلکسی با استفاده از تکنیک‌های مختلف اجرا می‌شود و در طول آن از رو‌ش‌های رایج ماساژ مانند ماساژ سوئدی، ماساژ آروماتیک و … استفاده می‌کنند. انجام این روش به کاهش درد‌های عضلانی، بهبود قابلیت‌‌های حرکتی، کاهش استرس و … کمک می‌کند و کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم خدمات حرفه‌ای ماساژ را با ماسورهای حرفه‌ای و در فضایی دلنشین ارائه می‌دهد. برای آشنایی با خدمات و کسب اطلاعات بیشتر به بخش‌های مختلف وبسایت ما مراجعه کنید.

منبع
naturaltherapypagesmorningtonpeninsulamyotherapygoodspaguide

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا