آموزش ماساژ

ماساژ درمانی چیست و چه فواید و عوارضی دارد؟

ماساژ درمانی نوعی اقدام پزشکی مکمل و جایگزین است که بیشتر برای درمان درد، آسیب و درگیری عضلانی استفاده می‌شود. این تکنیک همچنین برای درمان مشکلات روحی و روانی از جمله استرس و افسردگی نیز مفید است. ماساژ درمانی یک تکنیک آرامش‌بخش نیز در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند به کاهش تنش و ایجاد احساس آرامش عمیق کمک کند. علاوه بر این، ماساژ می‌تواند ترس و اضطراب را مهار کند و در مدیریت سایر علائم اختلال هراس نیز موثر واقع شود. در این مطلب قصد داریم به معرفی ماساژ درمانی بپردازیم.

انواع ماساژ درمانی

انواع ماساژ درمانی

انواع مختلفی از ماساژ توسط بهترين مرکز ماساژ در کرج ارائه می‌شوند. بسته به سبک مورد استفاده، ماساژ می‌تواند از لحاظ فشار و تمرکز بر گروه عضلانی متفاوت باشد. در واقع ماساژ درمانی در اشکال مختلفی وجود دارد که برخی از رایج‌ترین آنها عبارتند از:

ماساژ سوئدی: ماساژ سوئدی محبوب‌ترین نوع ماساژ درمانی است و به آرامش بدن و ذهن کمک می‌کند. این ماساژ در واقع یک ماساژ کامل بدن است. برای گرفتن این ماساژ، فرد روی میز ماساژ دراز می‌کشد و ماساژدرمانگر نیز به آرامی روی گروه‌های مختلف عضلانی کار می‌کند. ماساژ سوئدی به گردش خون، کاهش استرس ذهنی و کاهش درد و تنش عضلانی نیز کمک می‌کند

بافت عمیق: در ماساژ بافت عمیق، ماساژدرمانگر در هنگام کار روی عضلات، فشار و شدت بیشتری اعمال می‌کند. این ماساژ با هدف آزاد کردن گرفتگی‌های عضلانی دردناک که با ناراحتی جسمی، استرس و سردرد همراه است، انجام می‌شود

ماساژ ورزشی: ورزشکاران گیرندگان اصلی این نوع ماساژ هستند و برای کمک به تمرینات ورزشی استفاده می‌شود. این نوع ماساژ بر آماده‌سازی عضلات برای تمرینات شدید متمرکز است. علاوه بر این، ماساژ ورزشی در کمک به بازیابی عضلات پس از عملکرد شدید یا آسیب‌دیدگی نیز موثر واقع می‌شود

شیاتسو: شیاتسو بیشتر با نام طب فشاری شناخته می‌شود و شبیه طب سوزنی است. شیاتسو در ژاپن به معنای فشار انگشت است. ماساژدرمانگر به جای استفاده از سوزن‌هایی مانند طب سوزنی، از انگشتان خود روی نقاط فشار استفاده می‌کند. فشار دادن این نقاط به آزاد شدن انرژی و بازگرداندن تعادل به بدن و ذهن کمک می‌کند

 

 

تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ درمانی

تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ درمانی

ماساژ درماني در کرج مستلزم کار روی عضلات با ورز دادن، مالش، فشار یا نوازش گروه‌های مختلف عضلانی است. ماساژدرمانگران برای این کار از دست‌ها، ساعد و حتی آرنج‌های خود استفاده می‌کنند. برخی از ماساژدرمانگرها نیز از روغن‌های رایحه‌درمانی (آروماتراپی) و موسیقی آرام بهره می‌برند تا به ایجاد تجربه‌ای آرام و عمیقا آرامش بخش کمک کنند. برخی از تکنیک‌های رایج در ماساژ درمانی عبارتند از:

 1. تکنیک Effleurage: این تکنیک شامل حرکات سبک و یا عمیق است و برای کمک به کاهش تنش و ایجاد آرامش انجام می‌شود
 2. تکنیک Petrissage: این تکنیک مستلزم ورز دادن عضلات است و می‌تواند برای رفع گرفتگی یا اسپاسم عضلات مفید باشد
 3. تکنیک Tapotement: این روش شامل ضربه زدن روی پوست برای ایجاد یک اثر ضربی است
 4. تکنیک اصطکاکی: در این تکنیک، ماساژدرمانگر فشار کوچک، دایره‌ای و متمرکز را به نقاط خاصی از بدن وارد می‌کند.

 

ماساژدرمانی در چه مواردی می‌تواند مفید باشد؟

ماساژ درمانی بیشتر برای کمک به کاهش تنش و درد عضلانی استفاده می‌شود. هرچند این روش ممکن است به تنهایی مانند ماساژ در منزل نیز به کار رود، اما در بیشتر موارد در کنار سایر درمان‌ها استفاده می‌شود. در پاسخ به این پرسش که چرا بايد ماساژ بگيريم، باید گفت این تکنیک می‌تواند برای کمک به افراد برای مقابله با موارد زیر نیز مفید باشد:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • استرس
 • اختلالات گوارشی
 • فیبرومیالژیا
 • سردرد
 • بی‌خوابی
 • اختلال هراس

 

فواید ماساژدرمانی

فواید ماساژدرمانی

خدمات ماساژ درمانی مرکز ماساژ بانوان کرج می‌تواند زمینه‌ساز آرامش بدن شود. این مساله به نوبه خود می‌تواند به شما کمک کند افکار مضطرب و ترسناک را رها کنید. ماساژ می‌تواند درد و تنش عضلانی را تسکین دهد، گردش خون را بهبود بخشد و انعطاف‌پذیری را افزایش دهد. ماساژ درمانی به عنوان یک تکنیک آرامش‌بخش، می‌تواند به مدیریت پاسخ «جنگ یا گریز» یا واکنش استرس کمک کند؛ وضعیتی که معمولا در بین افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی بیش فعال است.

واکنش «جنگ یا گریز» مسئول ایجاد افکار و واکنش‌های ترسناک است که شواهد نشان می‌دهد بسیار بیشتر از هر تهدید واقعی دیگری در محیط موجود است. به عنوان مثال، افراد مبتلا به آگورافوبیا در بیشتر موارد از حمله پانیک در یک جمعیت بزرگ یا یک منطقه محدود می‌ترسند. آنها در جایی که احساس خجالت کنند یا فرار از آن دشوار باشد، دچار هراس می‌شوند.

واکنش جنگ یا گریز معمولا منجر به علائم جسمی ناراحت‌کننده‌ای مانند تنگی نفس، تسریع ضربان قلب، تعریق بیش از حد و درد قفسه سینه می‌شود. ماساژ درمانی می‌تواند با برانگیختن پاسخ آرامش، کاهش تنش، کاهش ضربان قلب و به طور کلی ایجاد احساس آرامش در فرد، تاثیر وارون روی بدن داشته باشد. خوشبختانه با توجه به اینکه قيمت ماساژ در کرج مناسب است، این تکنیک می‌تواند پاسخگوی طیف وسیعی از افراد باشد.

 

 

اثربخشی ماساژدرمانی

اثربخشی ماساژدرمانی

شواهد تجربی وجود دارند که نشان می‌دهند انواع ماساژ درمانی می‌تواند به عنوان یک درمان کمکی و موثر برای شرایطی مانند افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال، یک مطالعه نشان داد که ماساژ درمانی روشی موثر، غیرتهاجمی و مقرون به‌صرفه برای کمک به کاهش علائم درد، اضطراب و افسردگی در میان افراد مبتلا به سرطان است.

 

مطالعه دیگری نیز نشان داد که افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD) که از ماساژ درمانی استفاده می‌کردند، کاهش قابل توجهی در علائم داشتند. با این حال، این بهبودها تقریبا مشابه بهبودهایی بودند که افراد در سایر درمان‌های مبتنی بر آرامش تجربه می‌کردند. این مساله نشان داد القای پاسخ آرام‌سازی عموما در افراد مبتلا به GAD مفید است.

پژوهش دیگری در سال 2018 نشان داد که ماساژ درمانی به عنوان یک درمان کمکی برای کنترل اضطراب و افسردگی مزایایی فراوانی دارد. نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند ترکیب درمان‌های معمول با ماساژ درمانی می‌تواند برای کسانی که شرایط روانپزشکی را تجربه می‌کنند، مفید باشد.

 

جمع‌بندی

ماساژ درمانی در بسیاری از اسپا، سالن‌ها و مراکز خدمات سلامت ارائه می‌شود. با این حال، از آنجایی که ماساژ همچنان یک گزینه اصلی درمانی برای نگرانی‌های سلامت جسمی و روانی است، اکنون ماساژ در بسیاری از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نیز ارائه می‌شود. حس ششم بزرگترین مرکز تخصصی ارائه خدمات ماساژ ریلکسی در کرج است.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. ماساژ درمانی رو من پیش دکتر میرم خیلی خوب ازش نتیجه گرفتم واقعا تونست کمک بشدت زیادی در درد های بدنم داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا