آموزش ماساژ

آموزش ماساژ کمر | انواع و فواید ماساژ برای بهبود کمر درد!

یکی از شایع‌ترین درد‌ها و مشکلات جسمی، مربوط به دردهای کمر و گرفتگی‌های عضلانی در این ناحیه است. انجام کارهای سنگین و فرم بدنی نامناسب در زمان کار روزمره سبب ایجاد و تشدید این نوع مشکلات در افراد می‌شوند. شما می‌توانید برای کاهش دردها از تکنیک‌های ماساژ کمر استفاده کنید. با آموزش ماساژ کمر و به کار بردن این شیوه می‌توان علاوه بر از بین بردن علائم درد در این ناحیه، از بروز آن‌ها نیز پیشگیری کرد. در این مطلب با آموزش ماساژ کمر، تکنیک‌های گوناگون و مزایای استفاده از آن‌ها آشنا می‌شویم.

ماساژ کمر چیست؟

ماساژ کمر چیست

ماساژ کمر به مجموعه‌ای از حرکات و تکنیک‌ها گفته می‌شود که با هدف از بین بردن گرفتگی و شل کردن عضلات این ناحیه، انجام می‌شوند. امروزه انواع ماساژ کمر برای برطرف کردن علائم و دردهای این ناحیه توسعه پیدا کرده‌اند که خیلی سریع آرامش و سلامتی را به فرد باز می‌گردانند. سبک زندگی مدرن و کارهای فیزیکی سنگین مهمترین عوامل ایجاد کمردرد، دیسک کمر و دردهای سیاتیک هستند. به طور کلی علائم بروز کمردرد که پس از مشاهده آن‌ها باید روش‌های درمانی و ماساژدرمانی را شروع کرد عبارتند از:

  • درد شدید در ماهیچه‌ها و انتهای ستون فقرات
  • درد عصبی که از کمر به بخش‌های مختلف پا منتقل می‌شود
  • ایجاد ناراحتی و درد پس از نشستن
  • دردهای ادامه‌دار و موضعی که پس از بیدار شدن شروع می‌شوند

 

تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ کمر

مشکلات کمر و دردهای این ناحیه تاثیر مستقیم بر کیفیت زندگی و عملکرد روزمره می‌گذارد. از طرفی به دلیل عبور سیستم‌های عصبی مهم از ستون فقرات و کمر دردهای گوناگون و نارسایی‌های به دیگر اندام‌ها مانند پا، سر و دست‌ها منتقل می‌شوند و عملکرد آن‌ها را نیز کاهش می‌دهند. انواع تکنیک‌ها در آموزش ماساژ کمر به کار می‌روند که در ادامه با مهمترین آن‌ها آشنا می‌شویم.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یک روش بسیار کاربردی است که برای از بین بردن دردهای کمر به کار می‌رود. به طور کلی بسیاری از مراکز ماساژ با استفاده از تکنیک‌های این روش علائم و دردهای مختلف کمر را برطرف می‌کنند. شما می‌توانید با انجام ماساژ سوئدی به تقویت عضلات مختلف کمر از جمله همسترینگ کمک کنید. با تقویت این بافت‌ها فشار کمتری به ستون فقرات و دیسک کمر می‌آید و تا حد زیادی از دردهای آن کاسته خواهد شد. شما می‌توانید با کمک ماساژ سوئدی به خونرسانی و کاهش التهاب کمر کمک کنید و گرفتگی‌های عضلانی را نیز از بین ببرید. علاوه بر این ماساژ سوئدی سبب افزایش انعطاف‌پذیری و پیشگیری از بروز دردها و مشکلات مختلف کمر می‌شود.

 

ماساژ نقطه ماشه‌ای

ماساژ نقطه ماشه‌ای

انجام ماساژ نقطه ماشه‌ای به طور خاص سبب کاهش التهاب عضلانی و گرفتگی‌‎های مختلف در ناحیه کمر می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از این تکنیک دردهای گوناکون را از بین ببرید و تنش‌های ماهیچه‌ای که به دلیل فعالیت‌های روزمره یا کار سنگین ایجاد می‌شوند را برطرف کنید. انجام ماساژ نقطه ماشه‌ای پس از انجام ورزش سنگین و کارهای بدنی شدید به خونرسانی و بازیابی اندام‌ها کمک می‌کند و آرامش روانی و جسمانی را به ناحیه کمر و ستون فقرات باز می‌گرداند.

 

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی با ترکیب تکنیک‌های یوگا و حرکات ماساژ به کاهش تنش‌های جسمی و روانی کمک بسیار زیادی می‌کند. شما می‌توانید با کمک این تکنیک کهن و درمانی سلامت عضلات خود را افزایش دهید و گرفتگی‌های موجود را از بین ببرید. ماسورهای حرفه‌ای در این روش با دنبال کردن خطوط انرژی در زمان بسیار کوتاه آرامش فرد را افزایش و انرژی او را بازیابی می‌کند. این تکنیک به عنوان یکی از بهترین انواع ماساژ برای کمر درد و ماساژ کمر طب سنتی شناخته می‌شود که در فضای آرامش‌بخش ارائه می‌گردد.

 

ماساژ با سنگ داغ

اگر می‌خواهید با استفاده از یک تکنیک ساده و کارآمد دردهای کمر و دیسک را برطرف کنید حتما به سراغ ماساژ با سنگ داغ بروید. این روش یکی از بهترین انواع ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک است که در مراکز گوناگون و برای درمان علائم بیماری استفاده می‌شود. شما می‌توانید ماساژ کمر و ستون فقرات را با استفاده از سنگ داغ اجرا کنید تا به بالا رفتن گردش خون و کاهش تنش‌ها و گرفتگی‌ها کمک کند. چیدمان دقیق و هدف‌مند این سنگ‌ها گرمای موضعی را ایجاد و سبب ماساژ عضله مربع کمری می‌شود. ماسور با توجه به نیاز فرد تعداد سنگ و دمای آن‌ها را تعیین می‌کند.

ماساژ شیاتسو

اگر از مشکل دیسک کمر رنج می‌برید باید در جلسات ماساژ شیاتسو شرکت کنید. این تکنیک کارآمد جزو انواع ماساژ حرفه‌ای کمر است و تاثیر مستقیم بر بالا رفتن جریان خون و کاهش خستگی و گرفتگی‌های عضلانی دارد. حرکت دایره‌وار و ریتمیک ماساژ شیاتسو آرامش را به عضلات باز می‌گرداند و فرد را برای انجام دوباره فعالیت روزمره و کارهای سنگین آماده خواهد کرد.

 

آموزش ماساژ کمر

آموزش ماساژ کمر

شما می‌توانید بدون استفاده از ابزارهای خاص ماساژ کمر را به بهترین شکل ممکن اجرا کنید. این پروسه با تکنیک‌های گوناگون انجام می‌شود که تمرکز آن‌ها بر روی عضلات و نواحی اطراف ستون فقرات است. با آموزش ماساژ کمر می‌توان آن را در محیط‌های مختلف و به راحتی اجرا کرد. به این ترتیب در صورت بروز مشکلات کمر و سیاتیک برای اعضای خانواده و نزدیکان می‌توان علائم آن را خیلی سریع بهبود بخشید. در ادامه با آموزش ماساژ درمانی کمر آشنا می‌شویم.

آماده شدن برای ماساژ کمر

برای دریافت ماساژ کمر باید بر روی شکم دراز بکشید. این محل باید کاملا مسطح باشد و می‌تواند روی زمین یا میز شرایط لازم را ایجاد کرد. برای اعمال فشار و حرکات مختلف ماساژ باید هیچ لباس یا پوششی بر روی پوست وجود نداشته باشد تا تماس مستقیم با پوست فرد برقرار شود. در ادامه یک بالش زیر قسمت بالای قفسه سینه قرار دهید و محل کمر را با استفاده از روغن مخصوص یا کرم‌های موضعی آغشته کنید.

 

اجرای ماساژ کمر

اجرای ماساژ کمر

ماسورهای حرفه‌ای ماساژ کمر را با استفاده از تکنیک‌های مختلف اجرا می‌کنند. برای این منظور حرکات دایره‌وار با انگشتان دست بر روی عضلات پشت و پهلوها، مخصوصا در اطراف محل ستون فقرات اعمال می‌شوند و با نیشگون و حرکات فشاری گردش خون تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

 

چگونه کمر خود را ماساژ دهیم

برخی از تکنیک‌های ماساژ برای کمردرد را می‌توان به صورت فردی و بدون نیاز به کمک ماسور انجام داد. برای این منظور برخی حرکات خاص و مشخص وجود دارد که باید با دقت و بدون اعمال فشارهای اضافی و غیراصولی، اجرا شوند. برای این منظور باید به روی پشت و بر روی یک زیرانداز مناسب (مانند مت یوگا) دراز بکشید. محل اجرای حرکات باید کاملا مسطح باشد و هیچ نوع تنشی به بدن وارد نشود. در ادامه دو عدد توپ تنیس را در میانه بدن و دو سمت آن قرار دهید، به طوری که از طرفین خارج نشوند.

در ادامه زانوهای خود را خم کنید و با قرار دادن کف پا بر روی زمین بدن را از روی تشک جدا کنید. حال شما می‌توانید پشت خود را خیلی آرام بر روی توپ‌های تنیس حرکت دهید تا فشار آرام و دایره‎‌وار از آن‌ها بر ناحیه کمر و پشت وارد شود. انجام این تکنیک کارآمد بسیار ساده است و در زمان کوتاه می‌تواند بخش زیادی از تنش‌های موجود در ناحیه کمر و پشت را از بین ببرد. شما می‌توانید این تکنیک جذاب را هر روز پس از بازگشت به منزل از محل کار اجرا کنید تا نتایج اثربخش آن خیلی سریع پدیدار شوند.

 

مزایای ماساژ کمر

مزایای ماساژ کمر

ماساژ درمانی و استفاده از تکنیک‌های گوناگون مزایای بسیار زیادی برای کاهش علائم کمردرد و مشکلات دیسک کمر دارد. علاوه بر این با کمک این روش‌ها می‌توانید انعطاف‌پذیری عضلات را بالا ببرید و از بروز انواع مشکلات پیشگیری کنید. در ادامه با مزایای مختلف ماساژ کمر آشنا می‌شویم. در این بین فشارهای کششی و در راستای عرضی نیز با بالشتک انگشت شست اعمال خواهد شد که در زمان کوتاه سبب آرامش و آزاد شدن انواع گرفتگی‌ها می‌شود.

رفع گرفتگی عضلات

یکی از مشکلات شایع در ناحیه کمر گرفتگی عضلانی و بروز مشکلات ماهیچه‌ای است. شما با آموزش ماساژ کمر و استفاده از تکنیک‌های کارآمد می‌توانید قدرت عضلات را افزایش دهید و با افزایش جریان گردش خون به از بین رفتن گرفتگی و دردهای مزمن کمک کنید. نشستن پشت میز در کارهای دفتری و انجام مشاغل سخت و بدنی می‌تواند سبب گرفتگی عضلات کمر شود؛ بنابراین اگر شغل شما نیازمند این نوع حرکات است حتما آموزش ماساژ کمر را در دستور کار خود قرار دهید.

ترشح هورمون اندورفین

انجام ماساژ کمر و اجرای تکنیک‌های آن موجب ترشح هورمون اندورفین و افزایش آرامش عضلانی و روانی می‌شود. این شیوه با افزایش اندورفین در جریان خون با کاستن از استرس شادابی و انرژی را به بدن فرد باز می‌گرداند. بسیاری ترشح این هورمون را با “حس خوب” توصیف می‌کنند و اجرای انواع ماساژ کمر عملکرد آن را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

بهبود گردش خون

یکی از مهمترین دلایل مشکلات کمردرد به کاهش گردش خون و افت عملکرد عضلات این ناحیه مربوط می‌شود. شما با آموزش ماساژ کمر سطح گردش خون در ناحیه مدنظر را افزایش می‌دهید که نتیجه آن رشد اکسیژن‌رسانی، دفع سموم و بالا رفتن دما به صورت موضعی است. انواع ماساژ به باز شدن رگ‌های خونی و بهبود عملکرد عضلات کمک می‌‎کند و کیفیت زندگی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

از بین بردن درد کمر

اجرای ماساژ برای درمان دیسک کمر و تکنیک‌های ماساژ درمانی سیاتیک کمر محبوبیت بسیار زیادی دارند. این روش‌ها به شیوه‌های گوناگون درد موجود در عضلات و نقاط مختلف بدن را برطرف می‌کند و آرامش روانی و جسمانی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. زندگی مدرن و انجام کارهای یکنواخت به تدریج سبب ایجاد درهای موضعی و گاهی شدید می‌شوند که به کمک ماساژ کمر و پشت می‌توان از شدت آن‌ها کاست و تنش را از بین برد.

 

نکات مهم درباره آموزش ماساژ کمر

نکات مهم درباره آموزش ماساژ کمر

ماساژ کمر را می‌توان با رعایت برخی نکات و اجرای تکنیک‌های خاص، انجام داد. شما می‌توانید این نوع ماساژ را در مراکز معتبر و توسط ماسورهای حرفه‌ای دریافت کنید، یا با اجرای برخی حرکات ساده خودتان درد و گرفتگی را از بین ببرید. برخی از مهمترین نکات که هنگام آموزش ماساژ کمر باید به آن‌ها توجه کرد عبارتند از:

  • حتما هنگام اجرای ماساژ دیسک کمر از لوسیون گرم یا دیگر روغن‌های مخصوص استفاده کنید
  • حرکات و ضربات ریتمیک را به آرامی و بدون هرگونه فشار اضافی اعمال کنید
  • ماساژ کمر را با اعمال حرکات دایره‌وار، مخصوصا در بخش‌های تحتانی و اطراف ستون فقرات، انجام دهید
  • حتما ماساژ عضلات را در طول آن‌ها و به سمت اطراف اجرا و در صورت وجود گرفتگی زمان بیشتری را بر روی آن نقطه اختصاص دهید
  • شما می‌توانید برای انجام ماساژ کمر از دستگاه‌های مکانیکی و الکتریکی استاندارد استفاده کنید
  • حتما پیش از انجام ماساژ کمر با پزشک متخصص مشورت و موضوع را با او در میان بگذارید

 

جمع‌بندی

ماساژ می‌تواند به عنوان یک روش مکمل برای از بین بردن انواع دردهای عضلانی و نارسایی‌های ناحیه کمر استفاده شود. آموزش ماساژ کمر به شما این امکان را می‌دهد تا با کمترین هزینه و به صورت موثر علائم دیسک کمر، گرفتگی عضلات و دردهای سیاتیک را کاهش داده یا از بین ببرید. امروزه آموزش ماساژ کمر به بالا رفتن کیفیت زندگی بسیاری از افراد کمک می‌کند و هر روز بر محبوبیت این تکنیک‌ها افزوده می‌شود. شما می‌توانید ماساژ کمر و ستون فقرات را با استفاده از انواع شیوه‌ها اجرا و نتایج مثبت آن را احساس کنید. مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم بهترین خدمات ماساژ کمر را توسط ماسورهای حرفه‌ای ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش‌های مختلف وبسایت ما مراجعه کنید.

منبع
spine-healthhealthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا