آموزش ماساژ

ماساژ دست را چگونه انجام دهیم؟ آموزش ماساژ دست به صورت کامل

بهبود قدرت و توان دست و کاهش دردهای مزمن با ماساژ دست

ماساژ دست یک تکنیک پرکاربرد و محبوب است که با تمرکز بر ماهیچه‌های مختلف دست موجب کاهش دردها و افزایش آرامش می‌شود. در طول این فرآیند انواع ماهیچه‌های فلکسور و اکستنسور درگیر می‌شوند و تنش‌هایی که در زندگی روزمره و به واسطه استفاده زیاد از دست‌ها ایجاد شده‌اند، از بین خواهند رفت. به طور کلی ماساژ دست را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف اجرا کرد که با توجه به نیاز فرد و نوع درد یا عضله درگیر انتخاب می‌شوند. در این مطلب با ماساژ دست، مزایای آن و ویژگی‌های مختلف این تکنیک آشنا می‌شویم.

ماساژ دست چیست؟

 

ماساژ دست نوعی روش درمانی است که بر روی بخش‌های مختلف دست تمرکز می‌کند. در این روش با استفاده از تکنیک‌های مختلف تنش‌های موجود در عضلات و مفاصل دست برطرف می‌شوند و حس آرامش به این اندام حیاتی باز می‌گردد. شما می‌توانید با توجه به نیازهای ورزشی، حرفه‌ای و … خود ماساژ دست را دریافت کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید. بسیاری از افراد به واسطه زندگی شهری و مدرن دچار دردهای مزمن و گوناگون در ناحیه دست‌های خود می‌شوند. با استفاده از ماساژ دست و اجرای تکنیک‌های گوناگون تنش‌ها و دردهای موجود در این عضو مهم از بین می‌روند.

 

 

انواع تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ دست

انواع تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ دست

ماساژ دست با استفاده از انواع تکنیک‌ها و روش‌ها به کاهش تنش و دردهای مفصلی و عضلانی دست کمک می‌کند. در این شیوه می‌توان ترکیبی از ماساژ‌های گوناگون را مشاهده کرد که با تمرکز بر ناحیه دست اجرای می‌شوند. در ادامه با مهمترین تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ دست آشنا می‌شویم.

تکنیک فریکشن

تکنیک فریکشن با استفاده از کف دست‌ها و بالشتک‌های انگشت‌ها اجرا می‌شود. برای این منظور فشار در راستای رشته‌های عضلانی وارد می‌شود تا تنش‌های ایجاد شده از بین بروند. این تکنیک در صورتی که فرد از جراحت در ناحیه دست رنج می‌برد توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند به پوست در ناحیه زخم آسیب برساند. اجرای تکنیک فریکشن سبب رشد دما در فیبرهای کلاژن می‌شود و انعطاف‌پذیری پوست را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. با اجرای این شیوه می‌توان دردهای موجود در ناحیه دست را تا حد زیادی کاهش داد.

 

تکنیک اسکین رولینگ

تکنیک اسکین رولینگ

تکنیک اسکین رولینگ یا فشرده‌سازی غلتکی پوست با کشیدن پوست و برگرداندن آن در ناحیه بین انگشت‌ها و شست انجام می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از این شیوه درد دست را تا حد زیادی کم کنید و گرفتگی‌های عضلانی و مفصلی را از بین ببرید. این کار به سلامت پوست و افزایش گردش خون در دست‌ها کمک می‌کند و انعطاف‌پذیری عضلات را تا حد زیادی بالا می‌برد. با اجرای تکنیک اسکین رولینگ دمای پوست و عضلات بالا می‌رود و فرایند بهبود دست را می‌تواند سرعت ببخشد.

تکنیک تریگر پوینتینگ

تریگر پوینتینگ یا ماشه‌ای نوعی تکنیک فیزیوتراپی و ماساژ است که فشار ایجاد شده در عضلات دست را از بین می‌برد. شما می‌توانید این تکنیک را بر روی عضلات و نقاط تحت فشار در مفاصل دست اجرا کنید تا تنش‌های موجود در آن‌ها را از بین ببرد. این کار توانایی حرکتی دست و انگشت‌ها را افزایش می‌دهد و دردهایی که شاید سال‌ها در دست وجود داشتن را از بین خواهد برد. شما در هنگام اجرا این تکنیک می‌توانید فشار زیادی را در دست‌ها حس کنید و نرم شدن آن‌ها را به مرور متوجه شوید. با اجرای تکنیک تریگر پوینتینگ جریان خون در دست‌ها افزایش پیدا می‌کند و مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به عضلات و پوست خواهد رسید.

تکنیک آکوپرشر

تکنیک آکوپرشر یا طب فشاری جزو روش‌های باستانی ماساژ و از اجزای طب سنتی چین است. این روش باعث می‌شود تا دردهای موجود در ناحیه دست تا حد زیادی کاهش پیدا کند و تاثیرات مثبتی بر سلامت روان می‌گذارد. برای این منظور ماسور از انگشت‌ها و بالشتک شست خود استفاده می‌کند تا فشار را بر بخش‌هایی که تحت تنش هستند وارد کند. اجرای تکنیک آکوپرشر جریان خون در ناحیه دست را افزایش می‌دهد و به درمان سلول‌های آسیب‌دیده، ماهیچه‌ها و مفاصل کمک می‌کند.

 

 

فواید ماساژ دست

فواید ماساژ دست

تحقیقات نشان می‌دهند که انجام ماساژ دست فواید بسیاری برای سلامت دست‌ها و کسب آرامش روانی دارد. شما می‌توانید با استفاده از این روش دردهای این ناحیه را کاهش دهید، خلق و خوی بهتری پیدا کنید، کیفیت خواب را بالا ببرید و قدرت چنگش دست‌ها را بهتر کنید. علاوه بر این بخش زیادی از استرس بدن را کاهش خواهد داد. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که آن دسته از بیماران که پیش از عمل جراحی برای 15 دقیقه ماساژ دست دریافت کرده بودند اضطراب بسیار کمتری در مقایسه با دیگران داشته‌‎اند. در ادامه با برخی از مهمترین فواید ماساژ دست آشنا می‌شویم.

تاثیر ماساژ دست بر بهبود علائم آرتروز

آرتروز دست با ایجاد دردهای مزمن همراه است و کیفیت زندگی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این بیماری تا 75 درصد از توان دست‌ها را کاهش می‌دهد و می‌تواند مانعی بزرگ بر سر راه فعالیت‌های روزانه باشد. شما می‌توانید با انجام ماساژ دست در مراکز معتبر و توسط ماسورهای حرفه‌ای با علائم این بیماری مقابله کنید. بر اساس مطالعات هفتگی ماساژ دست یا انجام روزانه این ماساژ توسط بیمار دردهای دست را تا 57 درصد کاهش می‌دهد. علاوه بر این توانایی بیماری برای چنگش تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند و خواب راحت‌تری را تجربه می‌کنند. در کنار این‌ها استرس ناشی از بیماری نیز در بیماری کاهش پیدا می‌کند که تاثیر آن را می‌توان در زندگی روزمره مشاهده کرد.

تاثیر ماساژ دست بر بهبود علائم نوروپاتی

بیماری نوروپاتی به دلیل آسیب اعصاب محیطی ایجاد می‌شود و ماساژ دست تا حد زیادی به بهبود علائم آن کمک می‌کند. معمولا این بیماری با ایجاد دردهای مزمن در دست‌ها و پاها همراه است و زندگی افراد را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد. دیابت و شیمی‌درمانی از مهمترین دلایل بروز نوروپاتی هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که با هفتگی ماساژ دست سطح درد در بیماران به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و کیفیت زندگی را برای آن‌ها افزایش خواهد داد. علاوه بر این شرکت در جلسات مداوم ماساژ دست می‌تواند در مدت چند هفته تاثیرات درمانی عمیق‌تر را بر جای گذارد.

 

 

تاثیر ماساژ دست بر بهبود علائم سندرم تونل کارپال

تاثیر ماساژ دست بر بهبود علائم سندرم تونل کارپال

بیماری سندرم تونل کارپال به دلیل فشردگی تونل کارپ در مچ دست ایجاد می‌شود و موجب درد، بی‌حسی و مشکلات گوناگون می‌شود. ماساژ دست تا حد زیادی دردها و تنش‌ها را کاهش می‌دهد و علائم استرس را در بیماران از بین می‌برد. مطالعات نشان می‌دهند آن دسته از بیماران که جلسات هفتگی ماساژ دست را برای مدت شش هفته دریافت کرده بودند کاهش علائم بیماری و توانایی چنگش را نشان داده‌اند. ماساژ دست به بالا رفتن عملکرد دست‌ها و از بین رفتن اضطراب بیماران کمک بسیار زیادی می‌کند.

کاهش فشار خون

نتیجه برخی تحقیقات از ارتباط میان ماساژ دست و کاهش فشار خون حکایت دارند. به این ترتیب می‌توان امیدوار بودن که جلسات منظم ماساژ دست علائم بیماری فشار خون را تا حد زیادی کاهش دهد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اجرای این تکنیک در بیماران تاثیرات قابل توجه بر سیستم گردش خون و کاهش فشار بر شریان‌ها می‌گذارد.

از بین بردن جای زخم‌های پوستی

ماساژ دست می‌تواند جای زخم‌های پوستی را درمان کند. این روش درمانی با تحریک کلاژن‌ها و افزایش گردش خون در ناحیه دست به سلامت پوست و درمان مشکلات گوناگون کمک می‌کند. هنگام اجرای ماساژ دست دمای پوست، عضلات و مفاصل بالا می‌رود که تاثیر مستقیم و مثبت بر خاصیت کشسانی و انعطاف‌پذیری دست‌ها خواهد داشت.

 

 

آموزش ماساژ دست

آموزش ماساژ دست

ماساژ دست جزو معدود تکنیک‌هایی است که می‌توانید خودتان در منزل اجرا کنید. اجرای ماساژ دست به صورت فردی نیازمند تجهیزات و امکانات خاص نیست و در زمان کوتاه اجرا می‌شود. همچنین می‌توان آن را با یا بدون روغن و لوسیون انجام داد. پژوهش‌ها از فواید اجرای روزانه ماساژ دست حکایت دارند که می‌تواند به صورت از بین رفتن درد، بهبود جریان خون، بالا رفتن توان حرکتی عضلات و مفاصل و کاهش استرس مشاهده شوند. شما می‌توانید ماساژ دست با روغن زیتون و با دستگاه ماساژ دست را به راحتی در منزل و بدون نیاز به ماسور تجربه کنید.

برای انجام ماساژ دست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • یک موقعیت مناسب و راحت بنشینید و دستی که قصد ماساژ آن را دارید انتخاب کنید
 • برای اجرای ماساژ از کف دست خود استفاده کنید؛ برای این منظور ماساژ ساعد را شروع کنید و کف دست را از مچ تا آرنج بر روی آن بکشانید؛ این کار را سه تا چهار بار تکرار کنید و تمام نقاط ساعد را ورز دهید تا عضلات کاملا گرم و آماده شوند
 • با کف دست خود از مچ تا نوک انگشت‌ها را در هر دو سمت ماساژ دهید؛ این کار سبب گرم و شدن عضلات و مفاصل می‌شود و انعطاف‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد
 • به آرامی شست دست را ماساژ دهید و در ادامه با مالش دست‌های خود به یکدیگر آن‌ها را گرم کنید
 • انگشت‌ها دست خود را باز کنید و کف دست را به سمت بالا بکشید؛ در ادامه با انگشت شست و اشاره تک تک انگشتان را از پایین تا نوک انگشت مالش دهید و این حرکت را تکرار کنید
 • در ادامه با استفاده از انگشت شست و اشاره حرکات دایره‌وار را بر روی هر انگشت انجام دهید؛ این حرکات را باید دو تا سه بار تکرار کنید
 • کف دست خود را در حالی که رو به بالا است با انگشت شست دیگر ماساژ دهید و این فرایند را به صورت دایره‌وار تکرار کنید
 • دست خود را برگردانید و با انگشت شست ماساژ را بر روی پشت دست انجام دهید
 • در ادامه همین مراحل را برای دست دیگر خود تکرار کنید

 

 

نکات مهم درباره ماساژ دست

نکات مهم درباره ماساژ دست

ماساژ دست به عنوان یک روش درمانی مهم برای کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی بیماران به کار می‌رود. شما می‌توانید از تکنیک را برای از بین بردن دردهای موجود در عضلات و مفاصل دست‌ها به کار ببرید و تاثیر آن بر افزایش آرامش و کاهش استرس را خیلی سریع مشاهده کنید. در این بین امکان اجرای ماساژ دست در منزل و توسط خود فرد محبوبیت آن را بیش از پیش افزایش داده است.

شما در هنگام اجرای ماساژ دست باید برخی نکات مهم را رعایت کنید که عبارتند از:

 • اجرای ماساژ دست برای کاهش علائم انواع بیماری‌ها مفید است که از میان آن‌ها می‌توان به آرتریت، سندرم تونل کارپ، فشار خون بالا، اوتیسم، اچ‌آی‌وی، زوال عقل، پارکینسون، مشکل خودایمنی و … اشاره کرد
 • ماساژ شبانه دست می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند
 • حتما پیش از ماساژ دست باید عضلات و مفاصل را گرم کرد
 • ماساژ دست به درمان مشکلات روحی نیز کمک می‌کند و اضطراب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد
 • شما می‌توانید ماساژ دست را با استفاده از دستگاه یا صندلی ماساژ انجام دهید؛ با این وجود اجرای این پروسه با کمترین امکانات و بدون تجهیزات نیز قابل انجام است

 

جمع بندی

ماساژ دست به عنوان یک تکنیک باستانی و موثر شناخته می‌شود که تاثیر بسیار زیادی در کاهش فشار و انواع استرس و تنش دارد. به طور کلی دست‌ها به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربردترین اندام‌های بدن تحت انواع فشارها قرار دارند، به همین دلیل باید به صورت منظم و اصولی تحت ماساژ قرار گیرند تا از بروز دردهای مزمن و مشکلات بیشتر جلوگیری شود. علاوه بر این ماساژ دست یک تکنیک کارآمد برای از بین بردن دردها و علائم انواع بیماری است و می‌تواند تاثیرات بسیاری برای بهبود کیفیت خواب و کاهش استرس داشته باشد. مرکز تخصصی ماساژ و یوگا و اسپا حس ششم بهترین خدمات ماساژ را در فضایی دلنشین ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با خدمات به بخش‌های مختلف وبسایت ما مراجعه کنید.

منبع
restlessphysio

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا