آموزش ماساژ

آموزش 4 تکنیک ساده و موثر ماساژ برای درد زانو

ماساژ زانو؛ راهکاری مطمئن برای کاهش دردهای زانو

ماساژ یکی از روش‌های موثر برای کاهش رنگ زانو است و منجر به تسکین فوری درد می‌شود. نکته مهم در فرایند ماساژ برای درد زانو تمرکز بر روی ناحیه آسیب‌دیده است. به همین دلیل برای شروع این فرایند، باید تسلط کاملی بر تکنیک‌های ماساژ داشته باشید تا با اعمال فشار بالا، به زانو آسیب نرسانید. همچنین استفاده از روغن‌های گیاهی برای ماساژ، می‌تواند دردهای نواحی زانو را کاهش دهد. در این مطلب از وب‌سایت مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم به بررسی کامل مزایا و تکنیک‌‌های رایج ماساژ زانو می‌پردازیم.

مزایای ماساژ زانو

 

اگر با مشکلاتی مانند: درد، سفتی یا التهاب در زانوهای خود رو‌به‌رو هستید، ماساژ زانو می‌تواند درمانی مفید باشد. چه علائم شما ناشی از آرتروز باشد و چه به دلیل ابتلا به دیگر دردهای ناحیه مفاصل، از زانو درد رنج ببرید، ماساژ زانو می‌تواند به‌عنوان درمانی مکمل در نظر گرفته شود. با وجود رایج‌تر بودن داروهای ضد درد و فیزیوتراپی، نسبت به ماساژ، این روش نیز بسیاری از دردهای شما در ناحیه زانو را کاهش می‌دهد. بر همین اساس در ادامه به مهم‌ترین مزایای ماساژ برای درد زانو می‌پردازیم.

 

مزایای ماساژ زانو

افزایش جریان گردش خون

بهبود وضعیت گردش خون مهم‌ترین مزیت ماساژ برای درد زانو است. این فرایند اجازه می‌دهد تا خون و اکسیژن وارد مفصل شده و نواحی تحت درمان سریع‌تر درمان شوند. از سوی دیگر با ماساژ دادن زانوها و شل‌تر شدن عضلات، بدن فرایند التیام دردها را شروع می‌کند. نکته مهم دیگر برای افزایش جریان گردش خون با استفاده از ماساژ زانو، تسکین دردهای مختلف است. ماساژ به شما کمک می‌کند تا با اعمال فشار مناسب بر روی زانو، احساس درد را از بین ببرید.

آرامش ذهن

ماساژ زانو نه تنها از نظر جسمی برای سلامتی مفید است؛ بلکه عملکرد ذهن را نیز بهبود می‌بخشد. وقتی در محل کار، مدرسه یا خانه استرس دارید، ماساژ باعث آرامش خاطر می‌شود و به شما احساس آرامش بیشتری می‌دهد. در این صورت به جای وابستگی به داروهای مسکن، ماساژ برای درد زانو هزینه‌های مختلف برای تسکین درد را کاهش می‌دهد و بدن را از هر گونه عوارض جانبی حفظ می‌کند.

دیگر مزایای ماساژ برای درد زانو

علاوه بر دو مزیت اصلی ماساژ برای درد زانو، استفاده از این روش فواید بسیار دیگری نیز برای افراد به دنبال دارد. البته برای بهره‌مندی کامل از مزایای این تکنیک‌ باید آموزش ماساژ زانو را به‌صورت حرفه‌ای پشت سر بگذارید. همچنین ماساژ زانو با روغن زیتون یا روغن آرگان باعث نتایج بهتری می‌شود.

 

بر همین اساس دیگر مزایای ماساژ برای درد زانو عبارت‌اند از:

 • رفع التهاب مفاصل
 • بهبود دامنه حرکتی پا
 • از بین بردن خشکی مفصلی
 • پاک‌سازی بدن از مواد زائد
 • کمک به درمان دردهای زانو پس از جراحی

 

کاربرد ماساژ برای کاهش انواع دردهای زانو

کاربرد ماساژ برای کاهش انواع دردهای زانو

زانو درد مشکلی رایج است که افراد را در هر سنی و با هر سطحی از فعالیت تحت تاثیر قرار می‌دهد. این درد می‌تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله: آسیب، ساییدگی و برخی شرایط پزشکی ایجاد شود. در چنین شرایطی بیشتر پزشکان برای بهبود وضعیت نقاط آسیب‌دیده، انجام ماساژ برای درد زانو را تجویز می‌کنند. بر همین اساس در ادامه به کاربردهای ماساژ زانو در درمان عارضه‌های مفصلی مختلف اشاره می‌کنیم.

آسیب زانو

آسیب مکرر ناشی از فعالیت‌هایی مانند: دویدن، پریدن، ورزش کردن یا ضربه مستقیم به زانو در اثر سقوط یا تصادف، از متداول‌ترین صدمات هستند. این موضوع با ایجاد التهاب در تاندون‌ها و رباط‌ها، دردهای شدیدی را به وجود می‌آورد که انجام ماساژ می‌تواند با التیام این دردها، محدوده حرکات زانو را نیز بیشتر کند.

مشکلات مربوط به غضروف، تاندون‌ها یا رباط‌ها

آسیب به زانو می‌تواند ناشی از مشکلات مربوط به غضروف، تاندون‌ها، رباط‌ها یا اطراف مفصل زانو باشد. تاندون‌ها و رباط‌ها استخوان‌های زانو را به هم متصل می‌کنند و وقتی بیش از حد کشیده یا پاره شوند، باعث درد، تورم و بی‌ثباتی می‌شوند. ماساژ در این شرایط به‌عنوان راهکاری درمانی برای جلوگیری از ناپایداری زانو به کار می‌رود.

کاهش انعطاف‌پذیری مفاصل در افراد مسن

مفصل زانو مسئولیت تحمل وزن بدن در زمان ایستادن و حرکت را بر عهده دارد. با افزایش سن، این مفاصل انعطاف‌پذیری کمتری پیدا می‌کنند و بیشتر مستعد آسیب می‌شوند. فشار بیش از حد به زانو در این شرایط، منجر به ساییدگی و پارگی مفصل زانو می‌شود که برای جلوگیری از این اتفاق، ماساژ برای درد زانو در سنین بالا پیشنهاد مناسبی است.

 

تاثیر ماساژ در کاهش درد آرتروز

تاثیر ماساژ در کاهش درد آرتروز

آرتروز یکی از علل شایع زانو درد است. در کنار درمان‌های دارویی و گیاهی، استفاده از ماساژ برای کاهش دردهای ناشی از آرتروز یکی از راهکارهای موثر پزشکان برای مهار درد در نقاط مختلف زانو می‌باشد. استفاده از این روش باعث بهبود درد، سفتی، تورم و دامنه حرکتی افراد می‌شود.

قبل از ماساژ زانو به این نکات توجه داشته باشید

اگر می‌خواهید ماساژ را برای زانوهای دردناک خود امتحان کنید، ابتدا باید از سبکی استفاده کنید که مفصل‌های شما را ملتهب‌تر نکنند. همچنین در برخی شرایط انجام ماساژ برای درد زانو نه تنها فایده‌ای ندارد؛ بلکه می‌تواند آسیب به زانو را نیز افزایش دهد.

بر همین اساس در شرایط زیر انجام ماساژ زانو پیشنهاد نمی‌شود:

 • داشتن فشار خون بالا
 • ابتلا به پوکی استخوان
 • ابتلا به رگ‌های واریسی

توصیه می‌کنیم برای بهره‌‌مندی از مزایای کامل ماساژ برای درد زانو و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از عدم تسلط به ماساژ، تکنیک‌های مختلف آن را در مراکز تخصصی ماساژ انجام دهید. ماسورهای ما در مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم آماده‌ خدمت‌رسانی به شما هستند.

 

تکنیک‌های رایج برای ماساژ زانو

تکنیک‌های رایج برای ماساژ زانو

برای تسکین دردهای زانو با استفاده از ماساژ، تکنیک‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها نقش مهمی در کاهش دردهای عضلانی این ناحیه ایفا می‌کنند. تمرکز اصلی تمام این نقاط بر ایجاد فشار بر روی نقاط ماشه‌ای قرار دارد. این نقاط گره‌های حساس و انقباضی هستند که در اثر تنش، فشار، فعالیت بیش از حد، جراحی یا آسیب به وجود می‌آیند. در ادامه به چهار تکنیک رایج برای آموزش ماساژ زانو اشاره می‌کنیم.

 

تکنیک ماساژ لیفت زانو

تکنیک ماساژ لیفت زانو برای کمک به مکان‌یابی نقاط ماشه‌ای در بالا زانو به کار می‌رود. برای تاثیرگذاری بهتر این نوع ماساژ برای درد زانو می‌توان از روغن‌هایی مانند: اکالیپتوس یا نعناع فلفلی استفاده کرد. مراحل مختلف ماساژ زانو با استفاده بلند کردن آن عبارت‌اند از:

 • خوابیدن ماساژ گیرنده به پشت بر روی یک سطح سخت
 • خم کردن زانوی فرد و قرار دادن آن به‌صورت محکم روی سطح
 • قرار دادن ساق پای ماساژ گیرنده بر روی ران ماسور
 • آغشته کردن دست‌های ماسور به روغن و حرکت آرام آن‌ها در امتداد بالا و زیر زانو
 • قرار دادن انگشتان و شست ماسور زیر زانو فرد و بالا و پایین کردن کاسه زانو
 • ادامه این فرایند و دور کردن فشار از کاسه زانو
 • ادامه این فرایند برای 5 تا 10 دقیقه برای هر زانو

اصطکاک زانو؛ تکنیکی کاربردی برای کاهش درد زانو

یکی دیگر از تکنیک‌های رایج ماساژ برای درد زانو، تاثیر بر نقاط ماشه‌ای اطراف کاسه زانو است. در این تکنیک نیز می‌توان از انواع روغن‌ها و لوسیون‌های مناسب برای کاهش درد در نواحی مورد نظر استفاده کرد. بر همین اساس مراحل این تکنیک عبارت‌اند از:

 • خوابیدن ماساژ گیرنده به پشت بر روی یک سطح سخت
 • دراز کردن کامل پای ماساژ گیرنده
 • آغشته کردن دست به روغن نعنا فلفلی یا اکالیپتوس
 • ماساژ دو طرف کاسه زانو به آرامی و گرم کردن این ناحیه
 • اعمال فشار بر روی کاسه زانو با قرار دادن شست در این ناحیه
 • فشار دادن شست در دو طرف زانو و بالا و پایین کردن شست بر روی آن
 • حفظ فشار در ناحیه تحت ماساژ
 • ادامه این فرایند برای 5 تا 10 دقیقه برای هر زانو

 

کاهش درد زانو با تکنیک فشرده‌سازی

کاهش درد زانو با تکنیک فشرده‌سازی

عضلات چهار سر ران مجموعه‌ای از عضلات هستند که در جلوی ران قرار دارند. تکنیک فشرده‌سازی به‌منظور ماساژ برای درد زانو در این نواحی به کار می‌رود. در این روش نقاط ماشه‌ای روی عضلات چهار سر تحت تاثیر قرار می‌گیرند که می‌توانند درد ناحیه زانو را کاهش دهند.

 

بر همین اساس مراحل تکنیک فشرده‌سازی در ماساژ زانو عبارت‌اند از:

 • خوابیدن ماساژ گیرنده به پشت بر روی یک سطح سخت
 • ایستادن ماسور در کنار باسن فرد
 • ورز دادن عضلات چهار سر ران
 • ادامه دادن ورز دادن عضلات به صورت‌ دایره‌ای
 • انجام این تکنیک به مدت 5 تا 10 دقیقه برای هر زانو

 

 

تکنیک رفلکسولوژی

یکی دیگر از محبوب‌ترین تکنیک‌های ماساژ برای کاهش دردهای ناحیه زانو، رفلکسولوژی است. با توجه به این که ایستادن طولانی‌مدت از مهم‌ترین علت‌های زانو درد به‌شمار می‌آید، انجام ماساژ رفلکسولوژی عارضه‌های ناشی از ایستادن طولانی را کاهش می‌دهد. تمرکز اصلی این تکنیک بر روی تحریک نقاط رفلکس در دست و پا است تا با تحریک سیستم عصبی، اندورفین بیشتری ترشح شود. این فرایند به تسکین دردهای ناحیه زانو و متعادل کردن تنش‌های عضلانی در بخش‌های مختلف زانو کمک می‌کند.

 

جمع‌بندی

ماساژ زانو فرایندی است که با استفاده از تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود. این عمل با افزایش گردش خون در تمام نقاط بدن، دردها و گرفتگی‌های ناشی از آسیب زانو را رفع می‌کند. بااین‌حال در زمان انجام این تکنیک‌ها باید توجه داشته باشید که فشار بیش از حد به زانوها وارد نکنید. ما در مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم از بهترین تکنیک‌ها به‌منظور ماساژ استفاده می‌کنیم. شما می‌توانید برای رزرو نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با استفاده از شماره‌های درج شده در سایت ما با مشاوران در تماس باشید.

منبع
verywellhealththekneepaingurumassagejoy

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا