آموزش ماساژ

ماساژ درمانی بانوان و نقش آن بر سلامت و زیبایی + ویدئو

بر خلاف تصور عده‌ای که ماساژ را صرفا یک فعالیت کاربردی برای رسیدن به آرامش می‌دانند، این فرایند در درمان و تسکین برخی بیماری‌ها نیز نقش دارند. بااین‌حال خواص درمانی ماساژ برای بانوان به تسکین دردهای عضلانی محدود نمی‌شود و از انواع تکنیک‌های کاربردی برای ماساژ درمانی بانوان می‌توان به منظور کاهش استرس‌ و تقویت سیستم ایمنی استفاده کرد. در این مطلب از بلاگ حس ششم به کاربرد و مزایای ماساژ درمانی خانم‌ها می‌پردازیم.

مزایای‌ درمانی‌ ماساژ برای بانوان‌

 

ماساژ از گذشته همواره به‌عنوان یک روش درمانی موثر به‌کاررفته است. بااین‌وجود به دلیل برخی فعل‌وانفعالات فیزیکی و تغییرات هورمونی موجود در بانوان، استفاده از این روش می‌تواند مزایای بیشتری را نسبت به آقایان به همراه داشته باشد.

بر همین اساس مهم‌ترین مزایای ماساژ درمانی بانوان عبارت‌اند از:

  • کاهش استرس: ماساژ باعث آزاد شدن اندورفین‌ها، تقویت‌کننده‌های طبیعی خلق‌وخوی بدن شده و به ایجاد حس آرامش در بانوان کمک می‌کند
  • تسکین درد: تکنیک‌های ماساژ به‌ طور موثری درد و تنش در عضلات و مفاصل بانوان را در دوران قاعدگی، بارداری و فشارهای روزانه کاهش می‌دهند
  • بهبود کیفیت خواب: ماساژ مناسب آرامش ذهنی مناسبی را برای بانوان به وجود می‌آورد که در ریلکس شدن و کیفیت خواب آن‌ها تاثیرگذار است
  • تقویت گردش خون: ماساژ می‌تواند جریان خون را تحریک کرده و به رساندن اکسیژن و مواد مغذی به قسمت‌های مختلف بدن کمک کند. این فرایند به حذف سموم، کاهش تورم، بهبودی و حتی تسکین ناراحتی قاعدگی منجر می‌شود
  • کاهش افسردگی: جلسات ماساژ منظم به بانوان کمک می‌کنند تا با ارتباط موثر با بدن خود، احساس افسردگی یا اضطراب را کاهش دهند

 

نقش ماساژ در سلامت جسمی بانوان

نقش ماساژ در سلامت جسمی بانوان

فرقی نمی‌کند بانوان در چه سنی به انجام ماساژ برای فرایندهای درمانی خود روی بیاورند. نمی‌توان نقش این فعالیت را در بهبود وضعیت جسمی و روحی بانوان نادیده گرفت. بسیاری از خانم‌ها پیش از مراجعه به پزشکان برای کاهش دردها و درمان برخی نارسایی‌های جسمی و روحی، روش ماساژ درمانی بانوان را انتخاب می‌کنند. بر همین اساس در ادامه به تاثیر ماساژ در سلامت جسمی بانوان اشاره می‌کنیم.

 

تاثیر ماساژ در عملکرد ایمنی بانوان مسن

اگر بالای 50 سال سن دارید و با آرتریت یا التهاب مفصل دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید، ماساژ درمانی می‌تواند برای درمان این درد فوق‌العاده مفید باشد. این عارضه با شکستن بافت لغزنده انتهای استخوان‌ها، مفاصل را هدف قرار می‌دهد و باعث تورم و سفتی دردناک می‌شود. انجام روتین ماساژ در برنامه سلامتی خانم‌های مسن، با کاهش التهاب، میزان کورتیزول و هورمون استرس، درد در نواحی عضلانی را کمتر می‌کند.

 

 

کاهش وزن بانوان با استفاده از ماساژ درمانی

کاهش وزن بانوان با استفاده از ماساژ درمانی

ماساژ درمانی بانوان نقشی مهم در کاهش وزن آن‌ها دارد. این فرایند به کاهش سموم بدن کمک می‌کند و بانوان می‌توانند با اتخاذ یک رژیم غذایی کاربردی، چربی‌ها و وزن اضافه خود را کاهش دهند. البته برای مشاهده تاثیر این روش، ماساژ باید به‌صورت روتین و در برنامه‌ریزی‌های ماهانه یا هفتگی شما گنجانده شود.

کاهش دردهای دوران قاعدگی با استفاده از ماساژ

نقش دیگری ماساژ درمانی بانوان، کاهش دردها، گرفتگی‌ها و اسپاسم‌های بدن در دوران قاعدگی است. ماساژ اصولی با آرام کردن سیستم عصبی بانوان، دردهای ناحیه شکم، دردهای شدید پریودی و سردردهای هورمونی را کاهش می‌دهد.

عملکرد ماساژ در تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی قوی برای جلوگیری از بیماری‌ها و عفونت‌ها ضروری است. بانوان، به‌ویژه خانم‌های شاغل، به دلیل استرس بیشتر مستعد ابتلا به انواع بیماری به دلیل کاهش قدرت سیستم ایمنی هستند. ماساژ درمانی عملکرد سلول‌های کشنده طبیعی و اجزای حیاتی سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد و سیستم ایمنی آن‌ها را تقویت می‌کند.

بانوان در دوران بارداری و پس از زایمان نیز از ماساژ استفاده می‌کنند

دوران بارداری و زایمان سرشار از استرس‌ها و اضطراب‌هایی است که بانوان با آن‌ها روبه‌رو هستند. در علم پزشکی جدید، ماساژ درمانی به‌عنوان یک راهکار موثر برای کاهش استرس‌های دوران بارداری شناخته شده است. به همین دلیل شما می‌توانید از ماساژ درمانی بانوان برای کاهش درد زایمان، کاهش درد بعد از زایمان، رفع اضطراب و استرس، از بین بردن افسردگی و تقویت خلق‌وخوی مادرانه استفاده کنید.

 

 

ارتباط ماساژ درمانی و درمان فیبروم رحم

ارتباط ماساژ درمانی و درمان فیبروم رحم

فیبروم‌های رحم بافت‌های غیر سرطانی و توده‌های عضلانی درون رحم هستند که در باروری بانوان نقشی مستقیم ایفا می‌کنند. انجام مداوم ماساژ می‌تواند گردش خون را افزایش دهد که نتیجه آن کاهش تاثیر و اندازه فیبروم‌ها و افزایش احتمال قدرت باروری در بانوان است.

تاثیر مستقیم ماساژ درمانی‌ در سلامت عاطفی بانوان

ماساژ درمانی با کاهش هورمون‌های استرس و ترویج ترشح اندورفین می‌تواند تاثیری عمیق بر سلامت عاطفی داشته باشد. گنجاندن ماساژ درمانی منظم در روتین خودمراقبتی می‌تواند به طور قابل توجهی سلامت بانوان را تضمین کند. از کاهش استرس و درد گرفته تا تعادل هورمونی و افزایش گردش خون، از تاثیرات مستقیم ماساژ درمانی بانوان هستند.

چه نوع ماساژی برای کاربردهای درمانی بانوان بهتر است؟

تاثیر فرایند ماساژ درمانی بانوان، به نیازهای آن‌ها بستگی دارد. بااین‌حال بر اساس عملکرد مطلوب‌تر برخی تکنیک‌ها در سیستم ایمنی بانوان، سه نوع تکنیک سوئدی، بافت‌های عمیق و ماساژ دوران بارداری از تاثیرگذارترین ماساژ‌ها برای بانوان به‌شمار می‌روند.

بر همین اساس کاربردهای هر یک از این تکنیک‌ها عبارت‌اند از:

  • ماساژ سوئدی: یک انتخاب عالی برای بانوانی است که به دنبال تسکین استرس و آرامش هستند
  • ماساژ بافت‌های عمیق: اگر مناطق خاصی از تنش عضلانی یا درد مزمن دارید، ماساژ بافت عمیق گزینه ایده‌آلی باشد
  • ماساژ دوران بارداری: این ماساژ در کاهش ناراحتی‌های مرتبط با بارداری نقش دارد. ماساژ دوران بارداری با تمرکز بر کاهش تنش در نواحی کمر مانند باسن و پاها به بانوان کمک می‌کند تا در زمان بارداری احساس راحتی بیشتری داشته باشند

 

جمع‌بندی

مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم یکی از برترین مراکز مجهز و پیشرفته یوگا و ماساژ در استان البرز است. ماسورهای مجموعه ما برای ارائه خدمات ماساژ بانوان از جدیدترین تکنیک‌ها استفاده می‌کنند که در تقویت سیستم ایمنی آن‌ها نقش مهمی دارند. با این که خدمات مرکز تخصصی ماساژ و یوگا حس ششم شامل تکنیک‌های ماساژ درمانی نمی‌شود؛ اما ارائه تکنیک‌های ارائه‌شده برای بانوان، بسیاری از اسپاسم‌های جسمی و اضطراب‌های روانی آن‌ها را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از جدیدترین تکنیک‌های ریلکسیشن، از طریق سایت ما نوبت ماساژ خود را رزرو کنید.

منبع
spatheorymassagestudiospa

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا